Pripravili sme pre vás odpovede na vaše najčastejšie otázky.
Energetická burza je miesto – trh, kde sa na jednej strane stretávajú výrobcovia, ktorí sa snažia postupne predať svoju očakávanú produkciu, a na strane druhej obchodníci – dodávatelia, vrátane SSE, ktorí energie nakupujú pre očakávanú spotrebu svojich zákazníkov. Ak je prebytok výroby nad spotrebou, ceny klesajú, v opačnom prípade ceny stúpajú.
Európske ceny elektriny sa stanovujú tak, že finálnu cenu určujú takzvané „záverné“ elektrárne, ktoré vyrábajú elektrinu najdrahšie, no musia vyrábať, aby bol v sieti dostupný dostatok elektriny. Keby nevyrábali, v sieti by bol vyšší dopyt po elektrine ako jej výroba a celá elektrifikačná sústava by skolabovala. Cenu na trhu – burze, teda určuje zdroj, ktorý je najdrahší, no nevyhnutný na pokrytie aktuálnej spotreby a udržanie stability siete.
V čase, keď je nedostatok výroby z iných lacnejších zdrojov (jadro, vodná energia), sú závernými elektrárňami tie, ktoré na výrobu používajú uhlie či zemný plyn. Presne takáto situácia nastala v roku 2022. Vo výrobe počas roka dlhodobo chýbala lacná elektrina z odstavených nemeckých či francúzskych jadrových elektrární a kvôli suchu aj časť výroby z vodných elektrární vrátane tých slovenských. Nahradiť ju teda musela drahá výroba elektriny z uhlia a zemného plynu, ktorého cena je – predovšetkým kvôli konfliktu na Ukrajine a geopolitickým záujmom Ruska – veľmi vysoká. To sa potom prejavilo na trhu tak, že k dispozícii bola síce časť elektrickej energie vyrobená z lacnejších zdrojov – „50-eurových“, ale výslednú finálnu cenu aj tak určovali extrémne vysoké náklady záverných elektrární. Spolu s vysokým dopytom po elektrine spôsobili, že elektrina sa predávala v cenách 500 aj viac eur za jednu MWh.
Nenašli ste odpoveď? Kontaktujte nás