Tipy na šetrenie elektrinou
Nemíňajte za energie viac, ako je nutné. Ušetriť na spotrebe energií môžete s veľkými investíciami, ale aj úplne bez peňazí. Dôležité je poznať spotrebu elektrickej energie vo svojej domácnosti.
Tipy na šetrenie elektriny sme rozdelili do troch kategórií – z hľadiska finančných nákladov a časovej náročnosti.
- Do prvej kategórie sme zaradili tipy, ktoré nezaťažia váš rodinný rozpočet, pretože si nevyžadujú žiadne financie navyše.
- Druhý balík tvoria tipy, ktoré rozpočet domácnosti síce zaťažia (desiatkami či stovkami eur), no dajú sa realizovať prakticky okamžite a rovnako rýchlo začnú prinášať úspory.
- Poslednú skupinu tvoria veľké stavebno-technické opatrenia, ktorými sa dá dosiahnuť trvalá vysoká úspora, a vaša investícia sa vám v krátkom čase vráti späť.
Šetrenie, ktoré nič nestojí zobraziť viaczobraziť menej
Vykurovanie
- Obytné miestnosti zbytočne neprekurujte.
- Zníženie teploty o 1 °C prinesie úsporu 6 % energie.
- Odporúčaná teplota: kúpeľňa 24 °C, obývacia izba, jedáleň, detská izba, spálňa 21 °C, kuchyňa 20 °C, WC 20 °C, vykurované predsiene a chodby 15 °C, vykurované schodiská 10 °C.
- Teplotu kontrolujte pomocou izbových teplomerov alebo termostatov. Termostatické ventily vám umožnia automatickú reguláciu teploty v miestnosti a ušetríte tak 10 – 15 % energie.
- Hlavice nechajte nastavené na úrovni 3. stupňa – vtedy radiátory najcitlivejšie reagujú na zmenu teploty.
- Radiátory neprekrývajte závesmi, nesušte na nich bielizeň ani neschovávajte za nábytok. Záclonou siahajúcou po parapetnú dosku usmerníte prúdenie tepla v miestnosti a ušetríte až 25 % energie.
- Počas svojej neprítomnosti kúrenie nevypínajte, znížte teplotu, vždy zachovajte temperovanie miestností.
- Dajte si pravidelne skontrolovať vykurovací systém odborníkom a nezabudnite na odvzdušnenie radiátorov.
Pocitová teplota závisí aj od vlhkosti vzduchu
Ideálna vlhkosť v dome či byte je 50 – 60 %. Ak je vlhkosť vzduchu primeraná, pocitovo nám na tepelnú pohodu stačí o dva stupne nižšia teplota ako pri suchom vzduchu.
Vetranie
Vetrajte krátko a intenzívne. Ideálne vetranie vyzerá tak, že otvoríte okná dokorán na 2 – 5 minút, pričom vytvoríte prievan. Počas vetrania je vhodné vypnúť radiátory.
Umývanie riadu
Umývačka riadu je energeticky efektívnejšia ako ručné umývanie riadu.
Dôležité je ju vždy pred spustením kompletne naplniť. Najmenej elektriny minú programy s označením EKO, najviac energie sa spotrebuje pri intenzívnych umývacích programoch, ktoré ohrievajú vodu aj na viac ako 70 °C. Riad vždy vopred zbavte mastnoty či zvyškov jedla. Takto „predčistený“ riad sa potom dobre umyje aj pri nižšej teplote, s menším množstvom vody a navyše sa zbytočne nezanáša ani odpadové potrubie umývačky.
Varenie a pečenie
- Vodu na varenie zemiakov či cestovín vám odporúčame najprv ohriať v rýchlovarnej kanvici.
- Pozor na hrnce s nerovným dnom – môžu predĺžiť čas varenia a zvýšiť tak spotrebu energie až o 40 %.
- Ak pri varení použijete pokrievku alebo tlakový hrniec, usporíte 15 až 30 % energie a 30 % času.
- Dvierka rúry otvárajte len v nevyhnutných prípadoch, pri každom otvorení unikne asi 20 % naakumulovaného tepla.
- Pri varení obeda môžete vykurovanie v kuchyni vypnúť alebo minimalizovať.
- Mikrovlnná rúra je skvelý pomocník na rýchle ohriatie jednej porcie jedla. Ak však potrebujete rozmraziť väčšie kusy mäsa, rozmrazovanie v mikrovlnke nie je správna voľba. Včasným vybratím potravín z mrazničky a ich pozvoľným rozmrazením buď pri izbovej teplote, alebo v chladničke, znížite spotrebu energií na minimum.
Ohrev teplej úžitkovej vody
Teplá voda zo sprchy či kúpeľa nebýva veľmi znečistená a dá sa aj jednoducho zachytiť. Jej teplotný potenciál tak môžete ešte dodatočne využiť napríklad na namáčanie silne znečistenej bielizne, vyčistenie pelechu či klietky domáceho miláčika, umytie podláh a schodísk v spoločných priestoroch. Zachránite tak „novú“ vodu a ušetrí sa aj elektrina, ktorá by sa na jej ohrev využila.
Pranie a sušenie bielizne
- Perte, až keď je práčka plná (nie preplnená). Znížením teploty pri praní môžete dosiahnuť až 50 % úsporu elektriny. Bielizeň preto nevyvárajte, dokonale čistú bielizeň budete mať už pri teplote 30 – 40 °C.
- Sušička bielizne je síce výborný pomocník, ale za tento komfort pri sušení bielizne platíme zvýšenou spotrebou elektriny. Zvážte preto aspoň v niektorých prípadoch návrat k prirodzenému sušeniu bielizne na sušiacich stojanoch. Počas sušenia sa vlhkosť z opratej bielizne odparuje do priestoru a zvyšuje sa vlhkosť vzduchu. Práve chýbajúca vlhkosť ovzdušia je dôvodom, prečo svoje domácnosti často zbytočne prekurujeme.
- Využívajte kvalitný prací prášok, s ktorým sa vám bielizeň vyperie aj pri nižšej teplote, čím ušetríte energiu potrebnú na ohrev vody.
- Energeticky náročné vyváranie a predpieranie využívajte len výnimočne.
Osvetlenie
- Využívajte prirodzené svetlo na maximum.
- Pravidelne zbavujte svietidlá prachu.
- Pri čítaní knihy nie je potrebné svietiť v celej izbe, postačí vám aj malá lampa.
- Zhasínajte len vtedy, ak odchádzate z miestnosti na dlhšie ako 15 minút, zachováte tak dlhšiu životnosť svietidiel. Klasické žiarovky sú vhodné len na krátkodobé svietenie v kúpeľni, na WC či v šatni.
- Najväčší úsporný efekt pri osvetlení dosiahnete, ak vymeníte tradičné klasické žiarovky s wolframovým vláknom za nové LED zdroje. Tie ušetria až 90 % energie pri rovnakom či dokonca lepšom svetelnom výkone. Výhodnejšie – asi o 30 % – sú LED-ky aj v porovnaní so žiarivkami. LED žiarovky sú síce podstatne drahšie ako klasické žiarovky či žiarivky, ale cena je okrem úspor energie kompenzovaná aj ich dlhou životnosťou.
- Jednoduchý trik na viac svetla v byte je vymaľovať miestnosti nabielo a využiť tak prirodzený odraz svetla od bielej plochy.
- V chodbách, komorách či v šatníkoch je vhodné nainštalovať pohybové senzory.
Pozor na staré spotrebiče zobraziť viaczobraziť menej
Najrýchlejšia cesta k úsporám v domácnosti je nahradiť energeticky náročné spotrebiče ich úspornejšou verziou. Zistiť skutočnú spotrebu elektrospotrebičov vo vašej domácnosti vám pomôže merač spotreby, ktorý vám požičiame na 7 dní zadarmo. Prostredníctvom merača zistíte, či je načase vymeniť starý spotrebič za nový.
Medzi spotrebiče s najväčšou spotrebou v domácnosti patrí chladnička s mrazničkou, televízor, sporák s rúrou, práčka so sušičkou. Nasleduje umývačka riadu, osvetlenie, elektronika typu routre, set-top boxy a herné konzoly.
Chladenie a mrazenie
Chladnička a mraznička sú spotrebiče, ktoré sú súčasťou každej domácnosti, a v ich prípade naozaj platí, že sú v prevádzke 24/7. Najmodernejšie a najúspornejšie chladničky s mrazničkou dosahujú spotrebu okolo 110 kWh za rok. Ak však nepatria do najúspornejšej energetickej triedy A, ich spotreba môže byť pokojne aj štvornásobná a čím je chladnička staršia, tým jej spotreba ešte stúpa.
Ak vám váš rozpočet neumožňuje vymeniť starú chladničku za novú, nasledujúce opatrenia vám pomôžu znížiť aspoň jej prevádzkové náklady.
- Chladnička by nemala byť umiestnená v blízkosti zdrojov tepla – radiátora, pece, rúry na pečenie – a je potrebné zabezpečiť optimálnu cirkuláciu vzduchu okolo jej chladiča – minimálne 2 cm po bokoch a 5 cm vzadu.
- Ideálna vnútorná teplota v chladničke by mala byť 5 – 8 °C a v mrazničke –18 °C.
- Pravidelne odstraňujte námrazu a čistite rebrá chladiča.
- Neumiestňujte do chladničky a mrazničky horúce alebo teplé jedlá a potraviny.
- Dvere na chladničke zbytočne neotvárajte, vždy vopred zvážte, čo chcete vybrať – nenechávajte dvere pridlho otvorené.
- Zbytočne plytváte energiou aj v prípade, ak máte poloprázdnu chladničku, správne využitá je vtedy, keď je naplnená na 70 %.
- Tesnenie okolo dverí musí priliehať, občas ho pretrite teplou mydlovou vodou alebo mastným krémom.
Kupujte len takú chladničku alebo mrazničku, ktorú skutočne využijete. Chladnička by mala mať objem 80 až 100 litrov na jednu dospelú osobu v domácnosti.
Pri varení ušetríte s indukciou
Sporák, varná doska a rúra sú v našich domácnostiach intenzívne využívané. Ak ide v oboch prípadoch o elektrické spotrebiče, varenie a pečenie sa odrazia aj na faktúre za elektrinu.
Ročná spotreba rúry a elektrického sporáka sa zvyčajne pohybuje medzi 300 až 600 kWh.
Najpriaznivejšiu spotrebu má indukčná varná doska. Pri jej použití sa totiž teplo nevytvára pod hrncom alebo panvicou, ale priamo na ich dne, a tak nevzniká žiadna energia navyše, ktorá by zbytočne zohrievala priestor naokolo. Keďže nevznikajú tepelné straty, samotné varenie je podstatne rýchlejšie a energeticky úspornejšie.
Nie je televízor ako televízor
- Spotreba elektriny je násobne nižšia pri využívaní moderných LED televízorov s technológiou OLED alebo QLED – CRT televízor s uhlopriečkou 32" predstavuje asi 340 kWh, spotreba plazmového televízora s uhlopriečkou 42" je 250 kWh a spotreba súčasného OLED televízora s uhlopriečkou 48" je 110 kWh.
- Odporúčame vám nepoužívať televízor ako zvukovú kulisu pri inej činnosti, ale zapnúť ho len vtedy, ak ho chcete sledovať.
- Nepoužívajte stand by režim, televízor neuspávajte, ale regulárne vypnite.
- Dôležité je upraviť aj jas televízora, a tým aj jeho výkon.
Investícia, vďaka ktorej ušetríte zobraziť viaczobraziť menej
Vedeli ste, že v priemerne veľkom a dosiaľ neobnovenom staršom rodinnom dome na Slovensku sa spotrebuje na vykurovanie aj viac ako
80 % celkovej dodanej energie?
Ovplyvňuje to dlhá vykurovacia sezóna a tiež fakt, že vyrobené a dodané teplo sa v dome udrží len krátko – pri nerekonštruovanej budove s netesnými oknami a dverami totiž uniká celým povrchom budovy.
Zateplenie je základ
- Obvodovými stenami s nedostatočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami sa stráca približne 25 – 30 % tepla a zhruba rovnaké množstvo uniká aj strechou.
- Neizolovanou podlahou prichádzame o 5 až 15 % tepla.
- Kvalitné zateplenie obvodového plášťa, strechy a podlahy vám môže ušetriť aj viac ako polovicu spotreby tepla na vykurovanie.
Výmena okien a dverí je podstatná
- Netesnými oknami a dverami prichádzame o 25 – 35 % energie na vykurovanie.
- Výmena okien na staršom rodinnom dome by mala byť vždy spojená so zateplením, vtedy je úsporný efekt najvýraznejší.
- Odporúčame vám realizovať výmenu okien tesne pred zateplením, aby sa nenarušil už zateplený obvodový plášť.
- Ak nemôžete z finančných dôvodov vymeniť všetky otvorové konštrukcie naraz, oplatí sa to urobiť aj jednotlivo, napríklad po miestnostiach. Prvé by pritom mali prísť na rad okná na severnej, nechránenej či veterne exponovanej strane.
- Ak už máte vymenené staré okná za nové kvalitné, je dôležité nezanedbať servis a skontrolovať ich nastavenie, prípadne zvážiť výmenu opotrebovaného tesnenia.
- Tepelné straty vám pomôžu znížiť aj vonkajšie rolety.
- Izotermické okná alebo okná s trojitým sklom znížia tepelné straty vo vašej domácnosti aj o viac než 50 %.
Vypočítajte si orientačnú výšku tepelných strát, ku ktorým dochádza vo vašej domácnosti.
Nový zdroj tepla až na koniec
- Investícia, ktorá vám môže zabezpečiť veľmi výraznú úsporu elektriny, je náhrada starého zdroja tepla za nový – energeticky efektívnejší.
- Starší elektrokotol je vhodné nahradiť tepelným čerpadlom, ktoré dokáže využiť energiu okolitého prostredia (voda, vzduch a zem). Vďaka tepelnému čerpadlu môžete ušetriť aj 60 až 70 % elektriny na vykurovanie.
- Na jeho efektívne využívanie by inštalácii malo predchádzať čo najviac opatrení, ktorými sa zníži potreba tepla na vykurovanie domu. Ak by ste totiž napríklad zateplenie či výmenu okien posunuli na neskôr a najskôr inštalovali tepelné čerpadlo, jeho výkon by musel byť dimenzovaný na dovtedajšiu potrebu tepla. Zbytočne by ste tak zaplatili oveľa viac, pretože pri tepelných čerpadlách platí, že so zvyšujúcim sa výkonom výrazne narastá cena zariadenia. Navyše by po dodatočnom zateplení a výmene okien takéto výkonné tepelné čerpadlo pracovalo pri nižšej záťaži – výrazne pod svoje technické možnosti, teda neefektívne.
Úsporný plynový kondenzačný kotol
- Zastaralý plynový kotol sa oplatí vymeniť za kondenzačný. Okrem úspory elektrickej energie vám to prinesie úsporu až 30 % nákladov na plyn.
Získajte dotáciu z programu Obnov dom
- Investičná náročnosť stavebno-technických opatrení či obstarania nového energetického zdroja je vysoká, majitelia starších rodinných domov preto môžu na tento účel získať štátnu dotáciu z programu Obnov dom až do výšky 19-tisíc eur.
- SSE ponúka pre domácnosti, ktoré chcú získať dotáciu, službu Obnov dom so SSE, v rámci ktorej ponúka rôzne druhy pomoci na všetkých úrovniach programu: od prvotných konzultácií cez projektovú prípravu až po zabezpečenie dodávateľa prác.