Zvieratá ňou dokážu aj zabíjať: Ako funguje elektrina v prírode a v ľudskom tele?, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Zvieratá ňou dokážu aj zabíjať: Ako funguje elektrina v prírode a v ľudskom tele?

25. 10. 2021

Elektrina nie je len v zásuvkách, ale všade navôkol – v prírode aj v nás samotných. Aké rôzne podoby a využitie v prírode má a prečo je dobré mať ju pod kontrolou?

Elektrické zbrane pri lovení aj obrane

Keď sa v 80. rokoch na trh dostal elektrický paralyzér, ľudia mohli začať využívať elektrinu na omráčenie nepriateľa. Príroda tento princíp pozná už od dávnych vekov. Dôkazom je napríklad fascinujúca ryba, ktorá obýva povodie Amazonky. Paúhor elektrický totiž pomocou zvláštnych buniek dokáže vygenerovať elektrický výboj s napätím až 600 voltov. Túto mimoriadnu schopnosť využíva na lov – omračuje menšie rybky, ktorými sa živí. Výboj je však natoľko silný, že by dokázal omráčiť aj koňa.

Elektrina uľahčuje lov aj ďalšiemu podivuhodnému zvieraťu – vtákopyskovi. Tento austrálsky tvor má na zobáku až 40-tisíc elektroreceptorov. Tie mu aj v kalnej vode umožňujú vnímať slabé svalové elektrické signály iných živočíchov, čo mu pomáha pri chytaní koristi. Rovnaký „elektrodar“ dostala do vienka ježura. Na ňufáku má síce „iba“ asi 400 elektroreceptorov, no pri vyhľadávaní potravy jej slúžia rovnako dobre.

Opeľovače vďaka elektrine vedia, kam sadať

Elektrický úhor, vtákopysk či ježura sú už na pohľad trochu zvláštne hračky prírody. A tak sa v podstate netreba čudovať, že súčasťou ich výbavy sú aj elektrické bunky. Elektrinu však dokáže vyrobiť aj na pohľad ťažkopádny čmeliak.

Ten síce nemá v tele zvláštne prvky ani elektroreceptory, ale zato dokáže naozaj rýchlo mávať krídlami. Pri tomto pohybe vzniká elektrické pole s pozitívnym nábojom, ktoré dokonca mení aj elektrické pole kvetov. Práve podľa elektrického poľa kvetu potom ďalšie opeľovače dokážu rozlíšiť, na ktoré sa ešte oplatí sadať a na ktoré nie, pretože peľ už pred chvíľkou zozbieral ich predchodca.

Svoje miesto má aj v ľudskom tele

Elektrická energia zohráva významnú úlohu aj v ľudskom organizme. Bez nej by naše telo nevedelo dýchať, stratili by sme zmysly i schopnosť hýbať svalmi. Naše bunky totiž využívajú elektrickú energiu vo forme životne dôležitých signálov.

Pamätáte si ešte, ako strýko Fester zo seriálu Rodina Addamsovcov dokázal rozsvietiť žiarovku tým, že si ju priložil k ústam? To sa vám zrejme nepodarí, no ak by ste dokázali pozbierať energiu zo svojej mozgovej aktivity, teda z výbojov medzi miliardami neurónov, 20-wattovú žiarovku by ste ňou určite rozsvietili. Mozog totiž elektrickými signálmi komunikuje s celým telom. Elektrina tak sprevádza každý náš pohyb či vnem.

Všade okolo nás

Voda, vietor či slnko sú prírodné javy, ktoré samy osebe elektrinu neprodukujú. Človek sa ich však naučil využívať tak, aby ju dokázal vytvoriť. Vďaka fotovoltickým panelom, veterným turbínam či vodným elektrárňam získavame z týchto prírodných zdrojov elektrinu, ktorú môžeme využívať pre náš bežný život. V domácnosti ju dnes môžete mať vďaka Zelenej energii od SSE aj vy, a to bez ohľadu na to, či bývate v dome či byte. Stačí si k bežným platbám za elektrickú energiu priplatiť 2 eurá mesačne a spotreba elektrickej energie vo vašej domácnosti bude 100 % krytá elektrinou zo slovenských obnoviteľných zdrojov.

Život bez elektriny si v dnešnej dobe už nevieme predstaviť. Nesmieme však zabúdať na to, aké je dôležité mať spotrebu elektriny vo svojej domácnosti pod kontrolou. Dokonalý prehľad o svojej ročnej spotrebe elektriny či plynu získate vďaka zákazníckej eZóne SSE, s ktorou svoje faktúry za energie zaplatíte pohodlne online a navyše zistíte aj to, či máte prípadný preplatok alebo nedoplatok. Aktivujte si svoj účet na sse.sk/ezona alebo si zadarmo stiahnite mobilnú aplikáciu eZóna SSE do svojho smartfónu a majte svoju spotrebu energií pod kontrolou, nech ste kdekoľvek.

VIAC O EZÓNE SSE

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.