Počas chladnejších mesiacov sa bez kúrenia v domácnosti jednoducho nezaobídeme. Práve vykurovanie pritom predstavuje v nákladoch na bývanie významnú položku, pre ktorú neraz vznikajú nedoplatky. Správnym zaobchádzaním či vhodnou voľbou dodávateľa však dokážete ušetriť až niekoľko desiatok eur ročne. Tu sú tipy, ako sa vám to podarí.
Počas chladnejších mesiacov sa bez kúrenia v domácnosti jednoducho nezaobídeme. Práve vykurovanie pritom predstavuje v nákladoch na bývanie významnú položku, pre ktorú neraz vznikajú nedoplatky. Správnym zaobchádzaním či vhodnou voľbou dodávateľa však dokážete ušetriť až niekoľko desiatok eur ročne. Tu sú tipy, ako sa vám to podarí.
Pre každú izbu zvoľte inú teplotu
Máte v každej miestnosti svojho bytu či domu rovnakú teplotu? Zatiaľ čo kúpeľňu môžete vykúriť až na 24 °C, v chodbe či na schodisku stačí udržiavať teplotu do 18 °C. V najčastejšie využívaných izbách by mala byť teplota v rozmedzí od 20 do 23 °C. Spálňu však neprekurujte, na dobrý spánok je ideálnych 16 až 20 °C. Vo všeobecnosti platí, že každý 1 °C navyše znamená 5- až 6-percentné navýšenie vašich nákladov. Ak chcete ušetriť, no nie ste na chladnejšie prostredie doma zvyknutí, neostáva vám iné, ako si obliecť teplejší sveter, hrubé ponožky alebo sa prikryť dekou.
Kúrenie nevypínajte úplne
Domácnosť často opúšťame na celý víkend či viac dní a v snahe ušetriť máme tendenciu kúrenie úplne vypnúť. V skutočnosti to však má opačný efekt. Opätovné vykúrenie priestorov po návrate je na spotrebu energií ešte náročnejšie. Pri odchode z domu radšej kúrenie znížte na druhý, prípadne prvý stupeň, alebo nastavte reguláciu teploty na termostate. Optimálne hodnoty temperovania sú 17 až 18 °C.
Postarajte sa o okná
Najčastejším zdrojom úniku sú okná. Odborníci tvrdia, že pri nekvalitnejších či starších riešeniach môžu okná prepúšťať von až 40 % tepla. Pri novších technológiách, dvojsklách a trojsklách, je riziko menšie. Stále však platí, že teplo cez ne môže unikať. Skontrolujte preto ich tesnenie a v prípade, že objavíte nedostatky, zvážte profesionálnu kontrolu a nastavenie. Zmenou prítlaku okna na rám zlepšíte izolačné vlastnosti a predídete únikom. Na jar či v lete môžete v prípade potreby vymeniť celé okná.
Dodržujte zásady vetrania
Osvojte si návyky správneho vetrania a odmenou vám bude nižší účet za elektrinu, ale aj zníženie vlhkosti a tvorby plesní. Najlepšie je vetrať pravidelne, ideálne 3-krát do dňa. Vetračka vpúšťa dovnútra len málo čerstvého vzduchu, okná otvárajte radšej dokorán, asi na 5 minút. Pokiaľ je to možné, vytvorte medzi miestnosťami prievan. Čerstvý vzduch sa dostane dnu, steny sa však nestihnú príliš ochladiť a únik tepla preto nebude taký výrazný.
Radiátory nezakrývajte
V zimnom období môžete mať v domácnosti problém so sušením vecí, čo vedie k častému zlozvyku. Tým je sušenie na radiátore, ktoré má negatívny vplyv na vaše účty za plyn či elektrinu. Teplo totiž pohltí vlhké oblečenie a miestnosť sa dostatočne nevykúri. Snažte sa radiátory neprekrývať ani záclonami či závesmi, ani kusmi nábytku.
Nastavte ventily
Ventily radiátorov majú na hlavičkách vyznačené hodnoty, ktoré sa pohybujú od 1 do 5. Oplatí sa s nimi pracovať najmä pri ústrednom kúrení. Stupeň 1 až 2 odporúčame nastaviť pri dlhšej neprítomnosti v domácnosti. Stupne 3 až 4 sú určené na optimálnu teplotu v najviac využívaných miestnostiach. Hodnota 4 je takisto vhodná pre starších ľudí a na vykurovanie kúpeľne. Ak máte radiátor nastavený na 5, na kúrení určite neušetríte – teplota v miestnosti vtedy stúpa aj na 26 °C.
Termostat postráži teplotu za vás
Ak máte doma kotol, zvážiť môžete aj kúpu izbového termostatu, ktorý vás bude stáť niekoľko desiatok eur. Sníma aktuálnu teplotu v miestnosti a reguluje ju podľa vášho nastavenia. Ak si teda nastavíte, že chcete mať teplotu 22 stupňov, termostat ju bude udržiavať za vás. Rovnako si môžete nastaviť, že večer po deviatej hodine sa kúriť nebude, ale vykurovať sa začne napríklad o pol šiestej, teda polhodinu pred vaším zobudením.
Moderným a úsporným riešením pre firmy je aj inteligentné zónové vykurovanie od SSE. Teplota v jednotlivých miestnostiach či zónach sa reguluje jednoducho pomocou aplikácie. Takto možno ušetriť až 23 % nákladov na vykurovanie, teplotný komfort sa pritom nezmení.
Udržujte radiátory a kotol v poriadku
Pri plynovom kotle netreba zabúdať na jeho pravidelnú revíziu. Navonok nemusí vykazovať žiadne známky slabšieho fungovania, realita však môže byť iná. Pravidelná kontrola vám zaručí spoľahlivé fungovanie vykurovania domácnosti a s ním spojené nižšie faktúry. Radiátory nezabudnite odvzdušniť, aby vyhrievali efektívne.
Získajte plyn lacnejšie
Výberom vhodného dodávateľa plynu môžete tiež ušetriť nemalé prostriedky. Výhodný plyn získate od Stredoslovenskej energetiky so zľavou na jeho dodávku až do výšky 13 %, s garanciou ceny do roku 2021. Využite online kalkulačku a vypočítajte si úsporu či porovnajte ročné náklady na plyn. Navyše v SSE celý proces zmeny dodávateľa vybavia za vás a pri všetkom vám budú k dispozícii. Oceníte aj zákaznícku starostlivosť a poradenstvo v oblasti úspory energií.