Kladiete si otázku, čo u vás doma robiť inak, aby ste nezaťažovali životné prostredie? Niektoré zmeny sú naozaj jednoduché a účinné. Nezáleží na tom, či žijete v byte alebo rodinnom dome, žiť ekologickejšie a lepšie môžete začať ešte dnes!
Minimalizujte množstvo jednorazových obalov
Plastové vrecká a obaly tvoria pomyselný vrchol ľadovca, ktorý v čoraz väčšej miere pokrýva našu planétu. Skúste myslieť dopredu – zoberte si z domu mikroténové vrecká na chlieb či ovocie a zeleninu a využite ich ešte raz. Výborné sú aj textilné vrecká, ktoré vám vydržia roky. Ak máte na výber v obchode voľnú zeleninu a ovocie a verzie balené v plastových obaloch, vyberte si verziu bez plastu.
Nakupujte lokálne potraviny
Preprava potravín z opačnej strany sveta zanecháva výraznú ekologickú stopu a množstvo emisií navyše, nehovoriac o chémii, ktorou sú zelenina či ovocie ošetrené. Obráťte pozornosť na lokálne potraviny, predajcov a pestovateľov. Pri pomarančoch či banánoch si asi veľmi nepomôžete, ale napríklad jablká, mrkvu či paradajky vypestované na Slovensku dostanete aj v bežných supermarketoch.
Objednajte si Zelenú energiu od SSE
Zelenšiu budúcnosť pre váš domov a prírodu môžete dnes vďaka Zelenej energii od SSE celkom jednoducho zabezpečiť aj vy – a je jedno, či bývate v dome alebo byte. Nedávne zmeny v zákonoch totiž umožnili vznik takzvaných záruk pôvodu. Požiadať o ich vydanie môže iba elektráreň, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľných zdrojov. Následne tieto záruky kupuje dodávateľ energie, teda SSE, pre svojich zákazníkov. Stačí, ak si objednáte Zelenú energiu od SSE za 2 eurá mesačne navyše, a SSE pre vás nakúpi elektrinu z obnoviteľných zdrojov vo výške vašej spotreby. Získate tak stopercentnú garanciu, že vami spotrebovaná energia je krytá slovenskou energiou z obnoviteľných zdrojov. Nielenže takto znižujete objem CO₂ vo vzduchu, ale zároveň pomáhate tomu, aby sa vyrábalo viac elektriny z obnoviteľných zdrojov.
Využívajte spotrebiče rozumne
Zvyknete prať poloprázdny bubon či púšťať umývačku riadu iba pre pár tanierov? Plytváte elektrickou energiou, ale aj vodou, ktorá je čoraz vzácnejšia. Skontrolujte aj energetickú triedu spotrebičov, ktoré vyžadujú stály prísun elektriny, alebo ich používate pravidelne. Ak sú staršie, prehrievajú sa alebo sú nadmerne hlučné, vymeňte ich za úspornejšiu alternatívu.
Vymeňte klasické žiarovky za úsporné
Menej odpadu a menej minutej energie – to sú hlavné benefity LED žiaroviek. Tie kvalitné vám vydržia svietiť neuveriteľných 40 000 hodín, čo predstavuje niekoľko desaťročí bežného používania. Navyše výmenou jednej klasickej 60 W žiarovky za úspornú 6 W LED žiarovku môžete ročne získať až 7 eur. Ak ich vymeníte šesť, ročne môžete ušetriť až 44 eur, pričom náklady na kúpu žiaroviek sa vám vrátia do pol roka. Úlohu hrá, samozrejme, aj sadzba za elektrinu – vypočítať si svoju úsporu môžete na jednoduchej kalkulačke.
Rozmýšľajte vopred pri každej renovácii
Ak vás čaká renovácia vykurovacieho systému, zvážte všetky možnosti, pomocou ktorých môžete trvalo znížiť spotrebu energií, alebo sa dokonca preorientovať na obnoviteľné zdroje energie. K najvyhľadávanejším patria fotovoltické panely, solárne systémy a tepelné čerpadlá. SSE ponúka spolu s inštaláciou aj pomoc s výberom vhodného zariadenia pre vašu domácnosť a následné vybavenie všetkých záležitostí týkajúcich sa získania štátnej dotácie.
Trvajte na dôkladnom triedení odpadu
Nestačí, ak v rodine starostlivo triedi odpad iba jeden člen rodiny. Už aj malé deti môžete vychovávať ekologicky. Každý dobrý „zelený“ skutok sa počíta! Triedenie na plast, papier, komunálny odpad, sklo môžete doplniť aj o čoraz populárnejšie vermi kompostovanie. O čo ide? Organický odpad z domácnosti pomáhajú rozkladať dážďovky a vzniká kvalitné biohnojivo na kvety.
Upcyklujte oblečenie
Upcyklácia je jedným z nosných pilierov udržateľnej módy. S trochou kreativity sa starý sveter zmení na trendy obliečku na vankúš, z pánskej košele si vyrobíte šaty pre dcéru, z farebných ponožiek máte rozkošné maňuškové divadlo. Ak ručné práce nepatria medzi vaše hobby, skúste urobiť výmenu vecí, ktoré už nenosíte, s kamarátkami, predať ich cez second hand alebo darovať na charitu či recykláciu. Bežný smetný kôš by mal byť naozaj poslednou možnosťou.
Znížte spotrebu vody
Na často používané vodovodné kohútiky nainštalujte perlátor, ktorý vodu prevzdušňuje a dokáže vytvoriť dostatočne silný prúd vody pri nižšom prietoku. Riady, ktoré vkladáte do umývačky, nemusíte vopred oplachovať, senzory totiž už dokážu zistiť mieru znečistenia a prispôsobiť prúd z dýz. Ak máte záhradu, využívajte na polievanie zachytenú dažďovú vodu.
Zbavte sa nadbytočnej chémie
Pred upratovaním pomocou ekologických čistiacich prostriedkov nemusíte mať rešpekt. Mnohé z nich sú rovnako účinné. Výborný je ocot, ktorý si poradí s vápenatými usadeninami, prečistí práčku, zbaví nepríjemných pachov. Určite vyskúšajte aj kombináciu jedlej sódy a šťavy z citróna. Poradí si aj s odolnými pripáleninami na panvici.