Čo si predstavíte pod pojmom vesmírna technológia? V hlavách väčšiny z nás sa asi objavia raketoplány, futuristické materiály či obrovské riadiace centrá. No veci pôvodne vyvíjané pre vesmírny program sú často súčasťou nášho každodenného života. A tak aj vy máte zrejme doma aspoň pár predmetov, ktorých pôvod by ste našli v NASA.
Dnešné matrace kedysi chránili posádku
V minulosti sa spalo na matracoch zo slamy, dlhý čas boli nenahraditeľné pružinové matrace. To sa zmenilo s príchodom pamäťovej peny, ktorá je dnes obľúbeným materiálom matracov aj vankúšov nielen pre alergikov.
Tento vesmírny materiál bol hotový už v roku 1966 a pôvodne mal chrániť vesmírnu posádku a vybavenie raketoplánu pri nárazoch. Vďaka vlastnostiam pamäťovej peny, ku ktorým okrem pohlcovania nárazov patrí aj prispôsobenie sa tvaru tela, sa využíval aj v sedadlách (nielen) raketoplánov.
Prenosný vysávač pôvodne zbieral prach Mesiaca
Prvé vysávače s elektrickým pohonom sa na trh dostali už pred viac ako sto rokmi. Na prvý pohľad sa až tak nelíšili od tých dnešných. Prenosné vysávače, ktoré nemusíte zapájať do zásuvky, sú však o niečo mladšie – a tiež mali pôvodne slúžiť pri vesmírnych misiách. V NASA ich však nepotrebovali na upratovanie v raketopláne, ale na zber vzoriek z povrchu Mesiaca.
Zaujímavosťou je, že dizajn motora nenavrhol človek, ale počítačový program – a to tak, aby míňal čo najmenej elektrickej energie pri čo najvyššej efektivite. Na trh medzi „smrteľníkov“ sa vysávač Dustbuster dostal už v polovici 70. rokov.
Zmenšený fotoaparát v telefóne
Ak si tento text čítate v mobile, je dosť pravdepodobné, že jednu z vesmírnych technológií držíte priamo v ruke. Fyzik a inžinier Eric Fossum vyvinul v 90. rokoch CMOS senzor, ktorý sa objavuje v mobiloch a GoPro kamerách. Práve tento senzor umožnil zmenšiť fotoaparát natoľko, že sa zmestí aj do mobilného telefónu a zároveň dokáže stále robiť ostré a kvalitné fotografie.
Suchý zips
Nejde síce priamo o vynález NASA, ale oprávnene sa spája s letmi do vesmíru. Kozmonautom uľahčuje život v beztiažovom stave a pri misiách sa využíva dodnes. Kúsok suchého zipsu mali dokonca kozmonauti aj v prilbe, aby si oň mohli v prípade potreby poškrabať nos. Suchý zips vznikol v 40. rokoch a pochádza zo Švajčiarska.
Termoizolačná fólia alebo vesmírna prikrývka
Termoizolačná fólia možno nie je tradičnou súčasťou vybavenia našich domovov, nájdeme ju však v každej autolekárničke. A v angličtine sa dokonca hovorovo nazýva „space blanket“, čiže vesmírna prikrývka.
V NASA ju vyvinuli v roku 1964 pre vesmírny program, dnes sa využíva hlavne pri zásahoch záchrannej zdravotnej služby, ale aj pri športe. Vidieť ju napríklad na maratónoch, keď bežci dobehnú do cieľa.
Solárne technológie
Aj technológia „zbierania“ slnečnej energie má korene vo vesmírnom programe. NASA financovala vývoj na diaľku pilotovaného lietadla, ktoré malo lietať vo vysokej nadmorskej výške bez potreby prestávky. Energiu malo získavať práve zo slnka. Výsledkom sú fotovoltické panely, ktoré sú dnes častou súčasťou rodinných domov a ponúka ich napríklad aj Stredoslovenská energetika.
Fotovoltické panely využívajú slnečné žiarenie na výrobu elektrického prúdu, ktorý pokryje bežnú dennú prevádzku spotrebičov, ohrev vody či časť energie na vykurovanie. Šetríte tak vďaka nim životné prostredie, ale aj peniaze. Úsporu si jednoducho vypočítate pomocou prehľadnej kalkulačky. Výhodou tiež je, že pracujú aj keď je zamračené a ich fungovanie je jednoduché a bez údržby.
Ak chcete mať na streche kúsok tejto vesmírnej technológie aj vy, využite ponuku od SSE a získajte dotáciu až do výšky 1 500 eur v rámci dotačného programu Zelená domácnostiam II. SSE pritom zabezpečí celý proces zapojenia sa do programu – od žiadosti až po realizáciu riešenia. Aktuálne môžete získať fotovoltické panely od SSE aj na splátky, a to už od 90 eur mesačne. Ak máte záujem primárne o ohrievanie vody, môžete využiť v rámci národného projektu Zelená domácnostiam II. dotáciu na solárne panely.
ZISTITE VIAC O VÝHODÁCH PROJEKTU ZELENÁ DOMÁCNOSTIAM