Teploty v miestnostiach vplývajú na spotrebu aj zdravie: Koľko stupňov má byť v spálni či v kuchyni?, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Teploty v miestnostiach vplývajú na spotrebu aj zdravie: Koľko stupňov má byť v spálni či v kuchyni?

24. 3. 2020

Doma sa chce každý z nás cítiť čo najpohodlnejšie a tomu prispôsobujeme aj nastavenie vykurovania. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, aká teplota izieb je najvhodnejšia pre vaše zdravie? Zistite, v ktorej miestnosti sa oplatí pár stupňov pridať či naopak ubrať – a ušetriť tak aj na nákladoch.

V obývačke máme radi teplo

V obývačke najčastejšie trávime čas sedením či ležaním, na sebe máme len ľahšie domáce oblečenie. Nie nadarmo práve táto miestnosť patrí medzi najteplejšie v našich príbytkoch – teploty v nej by sa mali pohybovať od 22 do 24 °C. Neraz v nej nájdeme aj dodatočné vyhrievacie telesá v podobe kozuba, kozubových kachlí alebo aspoň estetických elektrických kozubov.

V spálni radšej uberte

Naopak, hodnoty v spálni by sa mali pohybovať v intervale od 16 do 20 °C. Ich dodržaním potešíte nielen svoju peňaženku, ale aj zdravie. Chladnejšie prostredie má totiž pozitívny vplyv na regeneráciu organizmu počas noci a celkové posilnenie imunity. Teplota tela spánkom prirodzene klesá, spomaľuje sa činnosť mozgu aj srdcová frekvencia, preto je pre ľudský organizmus prirodzené spať v chladnejšej miestnosti. Váš oddych tak bude kvalitnejší aj pokojnejší. Koniec koncov už naši starí rodičia spali v chladných izbách pod hrubými perinami. Ak sa obávate zimy, oblečte si teplejšie pyžamo a ponožky. V prípade, že v miestnosti spí malé dieťa alebo človek s oslabenou imunitou, udržujte teplotu počas noci od 18 do 20 °C. Teplejšie by mali mať v spálni aj novorodenci – približne 20 °C.

A čo kúpeľňa?

Na teplote v kúpeľni záleží najmä pri sprchovaní či kúpeli. Počas dňa, keď v nej trávite len minútku či dve, môžete pokojne iba temperovať. Pred dlhšou očistou však prikúrte, primeraná teplota predstavuje podľa hygienikov 22 až 24 °C.

Teplotu v kuchyni si prispôsobte

V kuchyni pracujte s nastavením vykurovania aj podľa toho, čo v nej robíte. Ak pravidelne pečiete a varíte, stojíte pri sporáku a hýbete sa, stačí kúriť o niečo menej – napríklad na 20 °C. Keď však túto miestnosť využívate sčasti aj ako obývačku, radi si prečítate v kuchyni noviny či posedíte aj bez toho, že by ste získavali dodatočné teplo zo sporáka, pokojne prikúrte a teplotu zvýšte na „obývačkových“ 22 stupňov.

Ako sú na tom ostatné miestnosti?

Vhodná teplota pre vstupnú halu je 18 až 20 °C, chodby a schodiská si vystačia aj s 15 až 18 °C. Nezdržiavame sa v nich dlho, používajú sa iba na presun medzi hlavnými miestnosťami, preto je zbytočné ich prekurovať, najmä ak hľadáme spôsoby, ako ušetriť teplo a mať nižšie účty za vykurovanie. Iná situácia nastáva v prípade, že je dispozícia bytu alebo domu otvorená. Vtedy sa nevyhnete udržiavaniu rovnomernej teploty v celej dennej časti domu.

Pozor na suchý vzduch

V súvislosti s nadmerným vykurovaním sa často spomína riziko suchého vzduchu. Ten oslabuje sliznice horných dýchacích ciest, ktoré sú potom náchylné na premnoženie škodlivých mikroorganizmov. Podieľa sa tiež na opakovaných bolestiach hrdla, hlavy či zápaloch spojiviek. Suchý vzduch zároveň navodzuje objektívny pocit chladu a navádza na vykurovanie na vyššie teploty. Už rozdiel 1 až 2 stupne sa pritom prejaví pri ročnom zúčtovaní na zvýšenej spotrebe elektriny či plynu.

V chladnom počasí by sa mala vlhkosť vzduchu vo vašom príbytku pohybovať od 30 do 50 %. Na zvlhčovanie pritom fungujú jednoduché metódy: odparovače, zvlhčovače, sušenie mokrej bielizne, zelené izbové rastliny s veľkými listami a najmä pravidelné a intenzívne vetranie. Na 5 až 10 minút otvorte okná dokorán a nechajte vzduch v izbách úplne vymeniť.

Ušetrite rozumným vykurovaním

Doma dnes môžete mať príjemne teplo a zároveň platiť menej. Práve rozumným vykurovaním totiž môžete naozaj viditeľne ušetriť. Pomôže vám v tom práca s termostatom či inteligentná zónová regulácia. Rozdiel môže byť ešte výraznejší vďaka LED žiarovkám, ktoré dokážu usporiť až 90 % elektrickej energie na svietenie. Podstatným faktorom sú však vždy aj ceny vášho dodávateľa plynu. Vďaka výhodnej ponuke od SSE môžete dnes využiť zľavu na dodávku plynu do 6 %. Vypočítajte si, koľko ušetríte s plynom od SSE. Keď si sami nie ste istí, poraďte sa s odborníkmi v SSE o najlepšej možnosti práve pre vás.

CHCEM ZA PLYN PLATIŤ MENEJ

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.