Život na zemi je od slnka plne závislý. Potrebujú ho rastliny, živočíchy aj ľudia. Naša najbližšia hviezda totiž poskytuje nenahraditeľné teplo a svetlo. Zistite, v čom všetkom ľuďom slnečné žiarenie pomáha.
Dodáva nám dôležitý vitamín D
S pobytom na slnku sa často spomínajú riziká spojené so škodlivými účinkami UV žiarenia. UVA a UVB žiarenie však v ľudskom tele spúšťa aj celý rad dôležitých biochemických procesov, ktoré pozitívne vplývajú na telesné zdravie. Už po približne 15 minútach na slnku sa v pokožke vyprodukuje dostatočné množstvo vitamínu D. Ten zohráva kľúčovú úlohu pri udržaní zdravých kostí, a teda je nevyhnutný ako prevencia osteoporózy.
Zaujímavosťou je, že slnko ovplyvňuje aj množstvo vitamínu D v našej strave. Vo vajciach sliepok z voľného výbehu, ktoré trávia čas na slnku, je ho podstatne viac ako vo vajciach od sliepok, ktoré žijú bez neho. Podobne je to aj s kravami a obsahom vitamínu D v ich mlieku.
Znižuje tlak
Vedcom na čele s doktorom Richardom Wellerom sa tiež podarilo zistiť, že môže pomôcť aj ľuďom s vysokým krvným tlakom. UV žiarenie uvoľňuje v pokožke oxid dusnatý, ktorý rozširuje tepny a vďaka tomu sa tlak znižuje. Aby nám slnečné žiarenie pomáhalo, musíme ho prijímať opatrne a s rozvahou. Vyhýbajte sa pobytu na slnku medzi desiatou a treťou hodinou a ani mimo týchto hodín to s opaľovaním nepreháňajte.
Vplýva na hormóny a náladu
Slnko pôsobí pozitívne nielen na fyzickú formu, ale aj na psychiku. Pobyt na ňom zvyšuje tvorbu sérotonínu – hormónu, ktorý je zodpovedný za dobrú náladu a sústredenosť. Ak človek trávi väčšinu dňa pri umelom svetle a vyhýba sa pobytu na slnku, telo môže mať sérotonínu nedostatok. Ten sa prejaví aj na psychickej pohode.
Títo ľudia častejšie trpia napríklad sezónnou afektívnou poruchou, ktorú charakterizuje letargia, pocity smútku, úzkosti, zmeny nálad a zvýšený sklon k závislostiam. Prechádzka pri rannom či podvečernom slnku je to najlepšie, čo si môžete dopriať.
Od kalkulačiek až po štadión
Viete o tom, že slnečné žiarenie, ktoré na zem dopadne za 90 minút, by pokrylo spotrebu energie celej planéty na 1 rok? Na rozdiel od neobnoviteľných zdrojov vytvára slnko čistý zdroj energie. So solárnou energiou pracujú nenápadne napríklad aj kalkulačky a hodinky.
Vo veľkej miere s ňou počíta koncept pasívnych domov a dokonca aj štadióny. Viac ako 8 800 fotovoltických panelov umiestnených na streche národného štadióna v Kaohsiungu v Taiwane mu dodalo nielen dynamický dizajn „šupinatého draka“, ale zároveň mu zabezpečilo sebestačnosť pri čerpaní elektrickej energie. Ak ju nevyužíva štadión, energiu čerpá 80 % okolitého susedstva.
Čistá slnečná energia aj na Slovensku
Už aj mnohé rodinné domy na Slovensku využívajú slnečnú energiu. Na takmer sebestačnú výrobu elektriny sa využívajú obľúbené fotovoltické panely. Tie energiu zo slnka zachytávajú a premieňajú na jednosmerný prúd, dokonca aj keď je zamračené. Takto získaná elektrina poslúži na prevádzku spotrebičov, na ohrev teplej vody v boileri určený na bežné použitie v domácnosti či na vykurovanie. Obľúbené sú aj solárne kolektory, ktoré ohrievajú vodu prevažnú časť roka zadarmo. Úspora na jej ohrev môže byť ročne až 75 %.
Nemáte z technických či iných dôvodov možnosť inštalovať fotovoltické panely? Elektrinu z obnoviteľných zdrojov môžete využívať aj vďaka Zelenej energii od SSE. Vďaka nej získate záruku, že spotreba elektrickej energie vo vašej domácnosti bude na 100 % krytá elektrinou z obnoviteľných zdrojov, napríklad práve tou slnečnou. Za dve eurá mesačne k bežnej platbe za elektrinu tým pomôžete chrániť životné prostredie, podporíte rozvoj zelených elektrární na Slovensku a prispejete k znižovaniu emisií oxidu uhličitého.