Pri výbere varnej dosky treba zohľadniť hneď niekoľko faktorov. Zamerajte sa na cenové či estetické hľadisko jednotlivých riešení, náročnosť údržby, ale aj na osobnú preferenciu pri varení. Na čo všetko by ste si mali dať pri kúpe pozor?
Podľa prieskumu agentúry GfK človek strávi v priemere až 6,4 hodiny týždenne varením. Preto by sme sa mali pri tejto činnosti cítiť dobre a byť spokojní s výkonom svojich spotrebičov. Zvážte, aké jedlá pripravujete najčastejšie, pomôže vám to pri rozhodovaní.
Plynový sporák je skvelým riešením, pokiaľ často používate wok panvice alebo radi vyprážate. Svojou okamžitou tepelnou reakciou a rýchlym vychladnutím poskytne vyšší pôžitok pri príprave obľúbených pokrmov. Práve preto ho uprednostňujú aj profesionálni kuchári. Elektrický sporák je, naopak, vhodný najmä na varenie a dusenie pri nižších teplotách.
Aké máte možnosti?
Varenie na elektrine môžete vyriešiť viacerými technológiami, všetky plynové sporáky pre zmenu fungujú na rovnakom princípe. Zistite o jednotlivých typoch viac:
- Plynové sporáky: pamätáme si ich hlavne zo starších domácností a mnohí z nás sú na ne zvyknutí. Pred kúpou sa v prvom rade uistite, že má vaša kuchyňa prístup k plynu. Ceny plynovej varnej dosky sa začínajú približne na 74 eurách, za najlacnejší sporák s rúrou na pečenie zaplatíte okolo 170 eur.
- Sklokeramická elektrická doska: ide o najrozšírenejší elektrický variant. Poteší vás jednoduchým čistením, minimalistickým dizajnom a dobrou tepelnou reakciou. Nevýhodou môže byť vyššia spotreba energie a menšia odolnosť proti poškodeniu, napríklad pri náraze panvicou. Najlacnejší typ tejto dosky v klasickom vyhotovení so štyrmi platňami vás bude stáť približne 120 eur, za sporák s rúrou zaplatíte od 210 eur.
- Indukčná elektrická doska: najúspornejší typ elektrického sporáka vo vašej domácnosti. Vyžaduje však špeciálny set kuchynských riadov, ktoré sú vyhrievané na základe magnetickej vodivosti. Tá zaručí vysokú energickú efektivitu, čo vám vráti vyššiu počiatočnú investíciu. Niektorým ľuďom môže prekážať jemný zvuk podobný vibrácii, ktorý indukčné platne niekedy vydávajú. Ceny týchto dosiek sa pohybujú približne od 185 eur, najlacnejší sporák s rúrou stojí niečo vyše 400 eur.
- Liatinová elektrická doska: ťažšia regulácia tepla, vyššia spotreba energie a celkovo horšie vlastnosti ako ostatné typy – to sú dôvody, pre ktoré sú liatinové elektrické platne v podstate minulosťou. Ak by ste ju predsa len chceli, zaplatíte okolo 100 eur. Celý sporák vás bude stáť asi 170 eur.
Zohľadnite cenu a úsporu
Ceny plynu sú vo všeobecnosti nižšie ako ceny elektriny. Plynový sporák je preto o niečo úspornejší, čo platí aj pri obstarávacích nákladoch. Ak teda hľadáte najlacnejšie riešenie, je pre vás najvhodnejší.
Elektrický vašu peňaženku zaťaží o niečo viac, najmä ak varíte často. Najhoršie je na tom z hľadiska nákladov liatinová platňa, nasleduje sklokeramická platňa. Výnimkou sú indukčné platne, za ktoré si síce priplatíte na začiatku, no z dlhodobého hľadiska vás varenie vyjde lacnejšie – a to značne. Za rok môžete oproti sklokeramickej verzii ušetriť aj vyše 100 eur. Indukcia totiž dokáže zohrievať obsah veľmi efektívne – dva litre vody môže priviesť do varu až dvakrát rýchlejšie ako sklokeramická doska.
Dôležitý je vždy aj poskytovateľ energie vo vašej domácnosti. Stredoslovenská energetika poskytuje svojim zákazníkom nielen nadštandardnú zákaznícku starostlivosť, ale aj profesionálne poradenstvo v oblasti úspory energií.
Zapojenie nechajte na odborníka
Pri kúpe elektrického sporáka treba brať do úvahy aj napätie, pri ktorom pracuje. Tento údaj nájdete v technických parametroch konkrétneho modelu. Väčšina pre plný výkon potrebuje 380 až 400 V, v rozvádzači by ste preto mali mať na sporák trojfázový istič. Novostavby zvyknú mať na mieste kuchynskej linky pripravené trojfázové pripojenie, pri starších bytoch môžete skonzultovať možnosti s elektrikárom, prípadne s dodávateľom elektrickej energie. V každom prípade by elektrický aj plynový sporák mal zapájať odborník.
Myslite na údržbu a čistenie
Pri príprave jedla sa neraz zvykne zašpiniť aj varná doska. Pravidelnému a pomerne častému čisteniu sa teda nevyhneme. A tu narážame na veľké rozdiely pri varení na plyne a elektrine. Pokiaľ nechcete v kuchyni tráviť čas navyše, bude pre vás vhodnejší elektrický sporák. Z hladkých platní odstránite mastnotu, zaschnuté a pripálené zvyšky jedla rýchlo a jednoducho. Čistenie plynového sporáka je vzhľadom na jeho dizajn o niečo zložitejšie.
A čo bezpečnosť?
Pri plynovom sporáku sa odporúča revízia raz ročne, pri bytových domoch ju často zabezpečuje správca. Vhodným doplnením je aj alarm signalizujúci únik plynu. Pri sklokeramických elektrických sporákoch je riziko nižšie, ich nevýhodou môže byť, že dlhšie chladnú a vzniká tak nebezpečenstvo popálenia. Na tento účel majú dosky kontrolky zostatkového tepla a vhodným doplnkom je aj detská poistka. Platne indukčnej varnej dosky chladnú veľmi rýchlo, takže hrozba popálenia je podstatne nižšia.
Dôležitý je aj dodávateľ energií
Finálne rozhodnutie závisí od vašich finančných možností, estetických preferencií či štýlu varenia. Nezabudnite, že finálne náklady na chod vašej kuchyne do značnej miery ovplyvnia aj ceny vášho dodávateľa energií. Oplatí sa sledovať rôzne akcie a ušetriť. Výhodný plyn získate od Stredoslovenskej energetiky, ktorá ponúka zľavu na dodávku plynu teraz do výšky až 6 %. Zároveň môžete využiť aj ďalšie zaujímavé služby, ako napríklad SSE Opravár už od 1 eura mesačne. Vďaka nej vás nezaskočí nepredvídateľná situácia v podobe nefunkčného plynového sporáka alebo opravy plynovej prípojky.