Do popredia sa popri radiátorovom čoraz viac dostáva aj podlahové kúrenie. Často býva súčasťou novostavieb, ale obľube sa teší aj pri rozsiahlejšom prerábaní domácností. Aké plusy a mínusy so sebou prináša konkrétne vykurovacie riešenie? Odpoveď nie je jednoznačná. Závisí to od viacerých faktorov, ktoré treba zvážiť ešte predtým, než sa pre jedno z nich rozhodnete.
Počiatočná cena verzus náklady
Jedným z najdôležitejších faktorov je cenová dostupnosť oboch možností. Na finančné hľadisko je najlepšie sa pozrieť z dvoch uhlov – koľko vás bude stáť zriadenie kúrenia a aké náklady si bude vyžadovať jeho prevádzka? Počiatočná investícia pri radiátorovom vykurovaní bude približne o 20 % nižšia ako pri podlahovom.
Podstatným meradlom sú však aj prevádzkové náklady. Zatiaľ čo vodu do radiátorov treba zohrievať na približne 50 °C, vodu do podlahového kúrenia stačí pre rovnaký výsledok ohrievať asi na 35 °C. Fakty sú v tomto smere naklonené podlahovke, ktorá dokáže za ideálnych podmienok priniesť finančnú úsporu až vo výške 25 %. Ak ju chcete dosiahnuť, oplatí sa zainvestovať do kondenzačného kotla a preveriť ceny dodávateľa energie. Pri dodávke plynu od Stredoslovenskej energetiky získate zľavu teraz do výšky 6 % a ušetríte.
Dokonalý pocit tepla
Systémy sa líšia aj spôsobom, akým teplo produkujú. Radiátory ho vyžarujú prúdením v rámci menšej plochy, pracujú s vyššou teplotou a horúci vzduch sa v miestnosti šíri smerom nahor. Preto sú izby vykúrené nerovnomerne. Pri povrchovej teplote radiátora 40 – 50 °C sa najväčšie teplo kumuluje tesne pod stropom a najchladnejší vzduch je naopak nad podlahou.
Podlahové kúrenie využíva plochu celej miestnosti. Teplo sa šíri sálaním smerom z podlahy, ktorá má výrazne nižšiu teplotu ako povrch radiátorov. Zohriata podlaha postupne teplo uvoľňuje do celej miestnosti, čo zaručuje ideálnu tepelnú pohodu. Rozloženie tepla prebieha postupne a v takto vyhriatej miestnosti preto nevznikajú viac či menej prekúrené miesta. To zabraňuje aj vzniku plesní a vlhkých rohov. Dôležitým detailom, ktorý má vplyv aj na účty za energie, je fakt, že pri podlahovom kúrení môžete nastaviť o pár stupňov nižšiu teplotu ako pri radiátorovom, ale cítiť sa budete rovnako príjemne.
Údržba a životnosť
Podlahové kúrenie po inštalácii funguje samostatne a nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Vykurovací systém je dobré skontrolovať každé tri až päť rokov, no nejde o žiadny zásah do domácnosti a zvládnete to aj sami. Horšie na tom bude podlahové kúrenie v prípade poruchy, keď sa oprava oproti radiátorovému vykurovaniu zvykne značne predražiť. Poruchy sú však vďaka kvalitnejším technológiám čoraz zriedkavejšie.
Starostlivosť o klasické radiátory je tiež pomerne nenáročná, stačí ich na začiatku vykurovacej sezóny odvzdušniť. Usádza sa však na nich aj prach, ktorý treba pravidelne utierať. V kombinácii s prúdením vzduchu totiž môže spôsobovať problémy pri respiračných chorobách alebo alergiách členov domácnosti.
Pozor na niektoré obmedzenia
Finálny vzhľad domácnosti má veľkú váhu a radiátory nie sú práve dizajnovým prvkom. Navyše sa neodporúčajú zakrývať záclonami a sú obmedzením pri zariaďovaní. Podlahové kúrenie je neviditeľné, preto je ideálne do domácností s menšou metrážou, kde poskytne extra priestor vhodný napríklad na nábytok.
Pri zriadení podlahového kúrenia treba myslieť aj na špeciálnu podlahovú krytinu, ktorá je práve na takéto riešenie určená. Vhodné nie sú celoplošné koberce ani menšie kusy s hrúbkou viac ako 10 mm. Zabraňujú šíreniu tepla, podobne ako keď je radiátor prekrytý napríklad sedacou súpravou. Vyhnúť sa treba aj niektorým typom dreveného nábytku. Môže sa totiž pri dlhodobom kontakte s vyhrievanou podlahou poškodiť.
Existuje aj elektrické riešenie
Zatiaľ čo radiátory a podlahové kúrenie fungujú na teplovodnom vykurovacom systéme, dostupné je aj podlahové kúrenie na elektrinu. Takéto teplo je lacnejšou možnosťou z pohľadu prvotných investičných nákladov. Inštalácia je jednoduchšia – ide o vykurovaciu fóliu, ktorá sa uloží pod podlahu, a šikovnejší to doma zvládnu bez pomoci. So zapojením do elektrickej siete si však neporadíte bez skúseného elektrikára, ktorý celý systém správne nastaví.
Nižšie počiatočné náklady však prevyšujú prevádzkové. Celú miestnosť dokážete vyhriať pomerne rýchlo, no podlaha sa na druhej strane aj rýchlejšie ochladí. Elektrické podlahové kúrenie je preto vhodným riešením skôr do malých miestností, akými sú napríklad kúpeľne. Využíva sa aj jeho kombinácia s radiátorovým systémom.
Záverečné zhrnutie
Porovnanie neprináša jednoznačného víťaza. Záleží na tom, čo je pre vás dôležité. V každom prípade si však preverte, koľko vás stoja dodávky plynu, pretože tie ovplyvnia náklady pri oboch typoch vykurovania. Vďaka prehľadnej kalkulačke si napríklad ľahko vyrátate, koľko ušetríte pri dodávke plynu od SSE. V stručnom zhrnutí si tiež môžete porovnať výhody a nevýhody jedného aj druhého typu vykurovania.
Radiátorové vykurovanie |
Podlahové kúrenie |
---|---|
+ nižšie investičné náklady | + nižšie náklady na prevádzku |
+ vyššia citlivosť a rýchle vykúrenie | + rovnomerné uvoľňovanie tepla |
+ dlhá životnosť | + bezúdržbová prevádzka |
- vírenie prachu | - vyššie investičné náklady |
- pravidelná údržba a čistenie porúch | - zložitejšie a nákladnejšie opravy |
- vyššie úniky tepla | - nevhodné pod drevenú podlahu |