Vedecký a technologický rojko svojej doby, filantrop a jeden z prvých ekológov – to bol známy srbský vynálezca Nikola Tesla. Preslávil ho vynález elektromotora, ktorý je dodnes najrozšírenejší na svete. Fascinujúca však bola aj jeho myšlienka prenosu elektrickej energie na diaľku.
Fanatický génius
Nicola Tesla žil trochu zvláštnym životom, zahĺbený do svojich geniálnych myšlienok. Bol to fanatik ochotný minúť aj posledné peniaze a zadlžiť sa až po uši kvôli svojim pokusom. Počas svojej éry spolupracoval s viacerými významnými vedcami, medzi ktorých patril aj slávny Thomas Alva Edison. Na svojom najväčšom vynáleze – bezdrôtovom prenose elektrickej energie na diaľku – začal Tesla pracovať na konci 19. storočia.
Zázrak v Colorado Springs
Prelomový experiment sa udial vďaka vysielaču v Colorado Springs v roku 1899. Bez akýchkoľvek káblov a drôtov sa podarilo postupne rozsvietiť 200 žiaroviek až do vzdialenosti 42 kilometrov. Tesla takto vzbudil záujem mnohých ľudí vrátane jedného z najbohatších mužov tých čias J. P. Morgana. Vďaka jeho finančnej pomoci začal na Long Islande v New Yorku stavať nový obrovský bezdrôtový vysielač.
Foto: Vysielač Wardenclyffe Tower na Long Islande už nestojí, takto však vyzeral počas stavby na začiatku 20. storočia. Chýba ešte kupola navrchu veže.
Bezdrôtový prenos cez oceán
Vysielač Wardenclyffe Tower mal byť prvým v jeho plánovanej sieti, vďaka ktorej chcel na diaľku cez oceán prenášať nielen textové a audiovizuálne správy, ale neskôr aj elektrickú energiu pre celý svet. Malo to však jeden háčik – chcel elektrinu šíriť celkom zadarmo, pre všetkých ľudí. Táto filantropická myšlienka sa nestretla s pochopením J. P. Morgana, a tak o jeho podporu prišiel.
Nikola Tesla následne upadol do veľkých finančných problémov a postupne sa vytrácal do úzadia. Rešpektovanému géniovi sa začali ľudia posmievať a dokonca ho nezmyselne obviňovať z čarodejníctva a rôznych nešťastí po celom svete. Zomrel v roku 1943 vo veku 86 rokov.
Nabíjanie bez káblov či elektráreň na Mesiaci
Hoci ľudstvo dodnes nedokáže bezdrôtovo preniesť elektrinu cez oceán, v menších mierkach už tento koncept prenosu energie využívame prakticky na každodennej báze. Najlepším príkladom je nabíjanie mobilných telefónov na bezdrôtových podložkách. Jeden z prvých smartfónov, ktoré sme mohli nabíjať bezdrôtovo, sa na trhu objavil už v roku 2012.
V súčasnosti sa experimentuje aj s nabíjaním cez infračervené lúče, čo sa už takmer dotýka Teslovej vízie prenosu elektrickej energie na väčšie vzdialenosti. Na elektrinu dokážeme efektívne premieňať aj prírodné živly a uvažuje sa dokonca o koncepte energetickej žatvy na povrchu Mesiaca s použitím obrovských solárnych panelov. Celý trh s energiami sa dnes posúva dopredu míľovými krokmi. Využívame možnosti a technológie, ktoré si väčšina z nás ešte pred pár desaťročiami ani nedokázala predstaviť.
Napredujeme aj na Slovensku
Už Nikola Tesla sa zasadzoval za využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Dnes môžete tento typ elektriny jednoducho využívať aj vy vďaka službe Zelená energia od SSE. Tá vám za dve eurá mesačne garantuje, že 100 % elektriny, ktorú miniete, pochádza od slovenských výrobcov z prírodných zdrojov ako voda, vietor či slnko. Takto jednoducho pomôžete chrániť životné prostredie, podporíte rozvoj zelených elektrární na Slovensku a prispejete k znižovaniu emisií oxidu uhličitého. Zelenú energiu môžete pokojne využívať aj na nabíjanie svojho elektromobilu vo vlastnej nabíjacej stanici.
A keďže k dnešným moderným vymoženostiam patrí aj okamžitý prístup k informáciám, SSE ho ponúka svojim zákazníkom prostredníctvom zákazníckej eZóny SSE. Vďaka nej môžete faktúry zaplatiť online z pohodlia domova. Prihlásiť sa môžete z počítača alebo si stiahnite aplikáciu eZóna SSE do svojho smartfónu. 24 hodín denne 7 dní v týždni tak máte pod kontrolou svoju spotrebu, zálohové platby aj prípadné nedoplatky či preplatky.