Plyn na Slovensku: Odkedy sa využíva, prečo páchne a ako zaistiť bezpečnosť?, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Plyn na Slovensku: Odkedy sa využíva, prečo páchne a ako zaistiť bezpečnosť?

29. 9. 2020

Zemný plyn zohráva v slovenskom energetickom mixe významnú úlohu a s veľkou pravdepodobnosťou ho na vykurovanie či varenie využívate aj vy. Jeho spotreba je totiž síce najvyššia v priemysle, no obľúbené riešenie predstavuje aj v našich domácnostiach. Viete, odkedy sa na Slovensku používa a prečo patrí medzi najčastejšie zdroje vykurovania?

Plynové lampy osvetlili ulice

Plyn sa svojmu komerčnému využitiu teší už vyše 200 rokov. Využíval sa najmä na svietenie – v Londýne sa verejné plynové lampy objavili v roku 1807. O sedem rokov neskôr nariadil kráľ Juraj IV. ich hromadnú inštaláciu a Londýn sa stal novodobým mestom svetiel. Významným okamihom sa stal marec roku 1856, keď mestská plynáreň v Bratislave rozsvietila takmer dvesto plynových lámp. Naša dnešná metropola bola desiatym mestom v rámci európskeho a amerického kontinentu, v ktorom sa tento vynález uviedol do prevádzky.

Najskôr sa vyrábal, potom ťažil

Plyn si v rámci svojho vývoja prešiel dvomi pomyselnými fázami. Prvou bol svietiplyn, ktorý sa vyrábal z uhlia alebo kvapalných uhľovodíkov. Svietiplyn bol v druhej polovici 20. storočia nahradený zemným plynom v takej podobe, v akej ho poznáme a odoberáme dnes. Prvé väčšie ložiská na Slovensku boli pred vyše 100 rokmi objavené na Záhorí, kde sa okrem plynu nachádzala pod zemským povrchom aj ropa. Priemyselná ťažba zemného plynu na Slovensku následne odštartovala v roku 1950 a do dnešného dňa ho bolo vyťažených približne 26,5 miliardy kubických metrov. V súčasnosti sa však vyše 90 percent využívaného plynu dováža z Ruska.

Dnes takmer v každej domácnosti

Plyn je dnes na Slovensku najrozšírenejším palivom na vykurovanie domácností, a to práve vďaka jednej z najrozvinutejších plynovodných infraštruktúr. Lepšie je na tom v rámci Európy už iba Holandsko. Plyn k nám precestuje tisícky kilometrov zo zahraničia a nájdeme ho až v 77 % slovenských obcí, čo predstavuje až 94 % všetkých obyvateľov s prístupom k plynu.

Najväčším odberateľom však nie sú domácnosti, ale samotný priemysel. Percentuálne si priemyselné odvetvie z celkovej spotreby berie až 42 %, pričom vykurovanie domácností predstavuje približne 38 %, nasledované službami s 19 %. Odborníci predpokladajú, že zemný plyn si postavenie najobľúbenejšieho paliva udrží minimálne do roku 2030. Výhody kúrenia plynom sú okrem ceny aj jeho ľahká regulovateľnosť, čistá prevádzka a šetrnosť k prírode.

Typický zápach má svoje opodstatnenie

Každý z nás pravdepodobne vie, že plyn má svoj špecifický zápach. Stačí, ak doma máte plynový sporák a na začiatku varenia ho zacítite. Vedeli ste však, že zemný plyn je prirodzene úplne bez zápachu? Pri jeho výrobe sa doň odorizáciou pridávajú špeciálne látky, ktoré typický pach spôsobujú. Pri prípadnom úniku by sme ho bez ich prítomnosti nedokázali zacítiť. Na odorizáciu sa používajú zlúčeniny síry, ktoré spĺňajú kritérium zápachu, nie sú jedovaté a horením sa rýchlo spaľujú.

Tipy na bezpečné používanie

Plyn je efektívnym a cenovo výhodným pomocníkom. Pri jeho využívaní však treba myslieť aj na správnu starostlivosť, ktorá pomáha predchádzať neželaným havarijným stavom. Na čo všetko treba myslieť?

  • Pravidelná kontrola – najmä pri plynových kotloch je nevyhnutná a revíziu treba robiť raz ročne. V prípade škody bude potvrdenie o nej vyžadovať aj poisťovňa. Vhodné je tiež kontrolovať stav plynového sporáka.
  • Alarmové zariadenie – na trhu je dostupných niekoľko variantov takýchto pomôcok. Fungujú na podobnom princípe ako protipožiarny alarm. Zariadenie únik plynu rozpozná a včas upozorní výrazným zvukom.
  • Zvýšená pozornosť – majte vždy na vedomí, že pracujete s plynovým zariadením. Neexperimentujte a nepokúšajte sa sami o opravy. Po varení vždy skontrolujte, či je sporák naozaj vypnutý.
  • Kontrola stavu komína – ak ho máte, myslite na jeho čistenie a izoláciu. Komíny zohrávajú pri odvádzaní plynu dôležitú úlohu a hlavne pri starších komínoch sa odporúča častejšia kontrola. V prípade nehody budete pre poisťovňu potrebovať potvrdenie o čistení komína kominárom.
  • Montáž zariadení – nikdy nerealizujte montáž plynových zariadení svojpomocne. Využite služby technika s príslušnou certifikáciou, ktorý zaručí maximálnu bezpečnosť.

Dodávateľ, na ktorého sa môžete spoľahnúť

Stabilným dodávateľom plynu s dlhoročnými skúsenosťami je Stredoslovenská energetika, a. s  Do 15. 10. 2020 ponúka novým zákazníkom mimoriadnu zľavu na dodávku plynu až do výšky 13 %. Celý proces zmeny dodávateľa pritom vyriešia za vás. SSE vám bude silným partnerom, ktorý zabezpečí nadštandardnú zákaznícku starostlivosť, podčiarknutú poradenstvom v oblasti úspory energií v domácnosti.

CHCEM VÝHODNÚ CENU ZA PLYN

>Viac aktualít

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.