Fyzická alebo virtuálna? Využite fotovoltiku naplno vďaka batérii, Aktuality, Médiá, Stredoslovenská energetika

Fyzická alebo virtuálna? Využite fotovoltiku naplno vďaka batérii

Výroba slnečnej energie je ekologická a dokáže nám znížiť faktúry. Vďaka príspevku z programu Obnov dom, ktorý môžete po splnení podmienok získať, je zároveň finančne dostupná. Jej jediným mínusom je, že ju vieme vyrábať a využívať len počas dňa. Zapojením batérie však môžete tento stav zmeniť.

Využitie fotovoltiky naplno vďaka batérii

Ako funguje fotovoltika?

Fotovoltické panely menia slnečné žiarenie na jednosmerný elektrický prúd, pričom menič napätia z neho vytvorí striedavý prúd, ktorý v domácnosti bežne využívame. Poslúži tak na prevádzku spotrebičov, ohrev teplej vody, ako aj na podporu vykurovania.

Tento proces vo fotovoltických paneloch prebieha primárne cez deň, keď svieti slnko. Problém je, že mnohé domácnosti majú najväčší odber v podvečerných a vo večerných hodinách, po návrate z práce či zo školy.

S týmto problémom vám môže pomôcť doplnok v podobe batérie, ktorá nespotrebovanú energiu vyrobenú počas dňa uskladní na ďalšie použitie. Elektrinu potom môžete zužitkovať podľa toho, ako a kedy ju budete potrebovať. Pre tento prípad máte možnosť využiť fyzickú alebo virtuálnu batériu. Ako sa líšia a ktorú by ste si mali vybrať?

Fyzická batéria – pre väčšiu nezávislosť

V prípade fyzickej batérie ide o akumulátorové úložisko elektriny, ktoré si môžete predstaviť ako externú nabíjačku či powerbanku. Tá uskladní energiu, ktorú počas dňa fotovoltické zariadenie vyrobí, a vy ju môžete použiť neskôr. Výhodou je, že takto uskladnenú elektrickú energiu môžete využívať aj v prípade výpadku siete.

Akumulátory sa vyrábajú z rôznych materiálov. V tomto prípade ide zvyčajne o lítium-iónové batérie. Tento typ je trvácnejší a vydržať môže aj 10 rokov. Jeho výhody sa však odrážajú na vyššej cene.

Koľko vás bude fyzická batéria stáť?

5kW Li-Ion batérie stoja približne 1 900 eur.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody?

Vďaka fyzickej batérii sa stanete nezávislými od externého dodávateľa energie. Je to výhoda napríklad pri výpadku elektrickej energie – vaša batéria vám ju bude naďalej dodávať, kým sa nevybije. Pre nehnuteľnosti bez napojenia k sieti, teda „off grid“ ide o jedinú možnosť.

Hlavnou nevýhodou je veľká vstupná investícia. Cena fotovoltického zariadenia sa navýši fyzickou li-Ion batériou aj o tretinu. Určitou nevýhodou je takisto ekologický faktor spojený s jej výrobou a následnou likvidáciou. Myslieť treba aj na jej umiestnenie v rámci domu, čo najbližšie k meniču.

Výhody a nevýhody

Virtuálna batéria od SSE – žiadna investícia ani údržba

S podobným výsledkom, ale na inom princípe funguje virtuálna batéria. V tomto prípade elektrina, ktorú počas dňa vaše fotovoltické panely vyrobia, putuje do siete. Následne si ju od distribútora jednoducho odčerpáte, keď ju budete potrebovať – napríklad večer po príchode domov. Takto uloženú a spotrebovanú elektrinu vám odrátajú pri ročnom vyúčtovaní, platíte za ňu len distribučné poplatky.

Aké sú hlavné výhody a nevýhody?

Najväčšia výhoda Virtuálnej batérie od SSE spočíva v tom, že vyrobenú elektrinu môžete spotrebovať, kedykoľvek potrebujete. Vaše fotovoltické zariadenie vyrobí najviac energie cez deň, ale vy ju vďaka Virtuálnej batérii od SSE môžete míňať večer – a je jedno, či na zapnutie práčky, varenie večere alebo napríklad ohrev teplej vody. To všetko v podstate bez vstupnej investície a nákupu drahého a ťažkého zariadenia.  

Nevýhodou je, že pri výpadku distribučnej siete nebudete mať uloženú elektrinu k dispozícii ani vy. Virtuálna batéria od SSE takisto nie je dostupná pre miesta bez napojenia na sieť.

Potrebujete poradiť, ako si zriadiť virtuálnu batériu? Pripravili sme pre vás krátky video návod, s ktorým to zvládnete rýchlo a jednoducho.

Fyzická či virtuálna?

Batéria – či už fyzická, alebo virtuálna – je pre väčšinu domácností, ktoré chcú naplno využívať energiu získanú z fotovoltiky, nevyhnutnosťou. Ak túžite po väčšej nezávislosti, prípadne nemáte napojenie na sieť, môžete, či dokonca musíte zainvestovať do fyzickej batérie.

Ak máte prístup na sieť, je pre vás v prvom kroku jednoduchšie vyskúšať Virtuálnu batériu od SSE. Ušetríte tak tisícky eur a energiu budete môcť míňať, aj keď vaše fotovoltické panely  elektrinu nevyrábajú.

ZISTITE VIAC O VIRTUÁLNEJ BATÉRII OD SSE

Virtuálna batéria od SSE

Prihláste sa na odber noviniek do e-mailovej schránky
Najaktuálnejšie dianie priamo vo vašej e-mailovej schránke
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracúvaním osobných údajov.