Zrátali ste si niekedy, koľko elektrospotrebičov je vo vašej domácnosti? Bežná rodina používa v byte okolo 40 elektrospotrebičov. V dome aj o 20 viac. Väčšina z nich funguje v celodennej prevádzke v pohotovostnom režime. Pre naše peňaženky to znamená zvýšené náklady za energie, pre našu planétu zvýšené emisie CO2. Chladničku si na noc asi nevypína nik, ale motivácia šetriť predsa len existuje.
Červené kontrolky a zelené digitálky
Týmito farbami na nás v noci blikajú spotrebiče v standby mode. Niektoré neblikajú vôbec, napríklad nabíjačka na mobil v zásuvke, ale elektrinu spotrebovávajú aj keď práve nevykonávajú svoju funkciu. Najväčší žrúti energie v pohotovostnom režime sú dobre známi: televízor, stolný počítač s príslušenstvom, uspatý notebook, herná konzola (tá skonzumuje až 30 eur ročne) či satelitný set-top box. Celková energia, spotrebovaná zariadeniami v tomto režime, predstavuje až 10% elektrickej energie domácnosti. Prehľad možnej úspory pri používaní vhodných spotrebičov nájdete aj na stránke SSE.
Šetrenie na jeden šťuk
Na modernom televízore by ste vypínač hľadali márne. Diaľkovým ovládačom je to pohodlnejšie. Predstava, že pred spaním vyťahujeme hi-fi súpravu zo zásuvky za skriňou a plazíme sa popod stôl odpojiť počítač, nie je príťažlivá. Rovnako ani predstava spleti predlžovacích káblov v izbe.
Na šetrenie energie v standby mode preto myslite už pri zariaďovaní miestnosti. Za spotrebiče, umiestnené napríklad na obývacej stene, namontujte multizásuvkovú lištu, ktorá ma na konci jednotný vypínač. Šikovnou pomôckou je aj predlžovací kábel standby „killer“, ktorý reaguje na diaľkové ovládanie televízora alebo vypnutie počítača a sám odpojí zvyšné príslušenstvo zo siete.
Výborným spôsobom ako šetriť na účtoch za energie, je zmerať si spotrebu jednotlivých zariadení vo vašej domácnosti. Vďaka tomu zistíte, či práčka neminie za elektrinu viac peňazí než stála. Alebo si overíte príkon televízora či mikrovlnky v stanby režime a pri budúcej kúpe zainvestujete správne.
Stoja viac, spotrebujú menej
Overených tipov ako ušetriť na energiách v domácnosti, je plný internet, ale správne vám poradí najmä váš dodávateľ energií.
Skutočnú výzvu pre užívateľov a výrobcov však predstavujú spotrebiče, ktoré nemôžme, alebo nechceme vytiahnuť zo steny. Vybavenie inteligentného bytu s klimatizáciou, senzorickým ovládaním žalúzií či osvetlenia, s bojlerom a digitálnym zámkom na dverách musí byť stále v pohotovosti, aby zariadenia plnili svoj účel. „Smart“ domácnosť, ovládaná na diaľku mobilným telefónom sa nezaobíde bez zapnutého internetu. Plusom však je, že najnovšie spotrebiče majú v porovnaní so staršími modelmi výrazne nižšiu spotrebu energie v standby režime. Pri kúpe techniky skontrolujte údaj o spotrebe v standby režime, uvedenom na štítku.
Všetko so všetkým súvisí
Všetko, čo môže byť prepojené, bude prepojené. To je heslo technologickej invázie, zvanej Internet vecí. Základom je internet a zariadenia (v nonstop pohotovosti), ktoré sa naň vedia pripojiť – mobilné telefóny, práčky, chladničky, lampy, inteligentné zrkadlá, vysávače, slúchadlá, televízor a kadečo ďalšie. To všetko vie komunikovať medzi sebou a s človekom. Analytická spoločnosť Gartner odhaduje, že do roku 2020 bude pripojených 26 miliárd zariadení. Zostali ste v elektro-šoku?
Inšpirujte sa trendom biohekerov, ktorí veria, že v silnom elektromagnetickom žiarení neprebieha dostatočne výživný spánok. A tak v náručí vyniesli zo svojich spální všetko, z čoho trčia elektrické káble, vrátane smartfónov.