Hoci sa môže zdať, že autá poháňané elektrinou sú trendom posledných rokov, v skutočnosti tu boli skôr ako samotný spaľovací motor. Kedy vznikli prvé elektromobily a ako vybrať ideálnu domácu nabíjačku, aby ste tie dnešné dokázali nabiť čo najrýchlejšie a najlacnejšie?
Jeden z prvých experimentálnych elektromobilov jazdil po cestách už v roku 1835 – zostrojil ho holandský profesor Sibrandus Stratingh. Rozvoj tohto spôsobu dopravy podporil vynález znovunabíjateľnej batérie o niekoľko desaťročí neskôr. V niektorých krajinách koncom 19. storočia a na počiatku 20. storočia dokonca jazdilo na cestách viac elektrických automobilov ako vozidiel so spaľovacími motormi.
Úpadok a opätovný boom elektromobility
Po predstavení prvých áut so spaľovacím motorom, predovšetkým Modelu T od značky Ford, ktorý bol prvým vozidlom vyrábaným na montážnej linke, začala elektromobilita pomaly upadať do zabudnutia. Každý chcel jazdiť bez obmedzení a nutnosti zdĺhavo nabíjať svoje vozidlo. A tak sa posledné storočie výrobcovia venovali zdokonaľovaniu benzínových a naftových motorov, pričom vývoj elektromobilov takmer stagnoval.
Sprísňujúce sa emisné normy a spoločné záväzky európskych štátov však spôsobili, že v posledných rokoch sa elektrické vozidlá opäť dostávajú do popredia. Tentoraz sú ale skutočne pripravené na to, aby svojím výkonom, dojazdom a nabíjaním vyhoveli aj náročným používateľom.
Rýchle a pohodlné nabíjanie u vás doma
Vďaka intenzívnemu vývoju elektromobilita veľmi rýchlo napreduje. Zlepšuje sa najmä rýchlosť nabíjania a dojazd áut. Čo sa týka nabíjania, trendom sú domáce wallboxy – teda domáce nabíjacie stanice, ktoré vám ponúka spolu s inštaláciou aj Stredoslovenská energetika. Tieto šikovné zariadenia, ktoré si môžete umiestniť do garáže alebo na stenu svojho domu či firmy, zabezpečia, že elektrina bude do vášho vozidla „prúdiť“ oveľa rýchlejšie ako z bežnej zásuvky.
Oplatí sa mať vlastnú nabíjaciu stanicu?
Hlavným benefitom domáceho wallboxu je urýchlenie nabíjania. Štandardná domáca 230 V zásuvka poskytuje elektrický výkon od 1,2 kW. To znamená, že priemerný elektromobil s 50 kWh batériou by ste nabíjali z 0 na 100 % rovných 41 hodín. Wallbox môže poskytovať výkon až 22 kW, pri ktorom by tento proces trval len niečo vyše dvoch hodín. A to už je poriadny rozdiel.
V porovnaní s verejnými rýchlonabíjačkami je používanie wallboxu oveľa komfortnejšie a hlavne lacnejšie. Nemusíte tráviť čas niekde na parkoviskách, jednoducho si auto večer odstavíte pred domom, pripojíte kábel a ráno ho máte stopercentne pripravené na nové dobrodružstvá. Využívate pritom lacný domáci prúd, takže oproti plateným verejným miestam dokážete ušetriť stovky eur.
Náš tip: Ak staviate nový dom alebo plánujete prestavbu, s umiestnením wallboxu počítajte už v projektovej dokumentácii. Vyhnete sa tak neskoršiemu prerábaniu elektrických rozvodov či prípojky.
Moderné wallboxy od SSE pre váš domov
Moderné wallboxy, ktoré umožňujú nabíjať vozidlo striedavým (AC) prúdom, nájdete aj v SSE. Pre domácnosti sú určené najmä nasledujúce typy:
WALLBOX eHOME – cenovo najdostupnejšia verzia je vhodná pre rodinné domy, bytovky, ale aj menšie firemné budovy. Poteší svojimi rozmermi, možnosťou ovládania na diaľku či snímačom Be-ON. Ten upravuje nabíjací výkon podľa aktuálnych možností elektroinštalácie. Výstupný výkon je na úrovni 7,4 – 11 kW.
WALLBOX eNEXT – toto zariadenie pre jeden elektromobil je vybavené LCD displejom, na ktorom môžete sledovať stav nabíjania. Je ideálne pre rodinné a bytové domy či menšie firmy. Ponúka možnosť diaľkového ovládania a spárovania so smartfónom. Vďaka funkcii Presence Recognition sa napájanie spustí automaticky po pripojení auta. Okrem toho ide o veľmi štýlový kúsok, čo potvrdzuje aj cena za dizajn iF DESIGN 2021.
A čo väčšie bytovky alebo firmy?
Stredoslovenská energetika ponúka riešenia aj pre väčšie bytové domy, firmy či hotely a nákupné centrá.
WALLBOX eNEXT PARK – je vhodný pre bytové domy, hotely a obchodné centrá. Umožňuje nabíjať až dve autá naraz a dá sa zapojiť do siete s dynamickým riadením zaťaženia. Takisto ho viete pripojiť k systému na správu nabíjačiek. Obe nabíjačky poskytujú výkon 7,4 – 22 kW.
WALLBOX SMART – je ideálnym riešením ako pre prevádzkovateľa, tak aj pre používateľa. Inteligentná nabíjačka sa dá integrovať do siete s dynamickým riadením zaťaženia. Rovnako ju viete pripojiť k systému na správu nabíjacích staníc. Umožňuje pripojiť až dve autá naraz a poskytuje výkon 3,7 – 22 kW.
WALLBOX eVOLVE SMART – najlepší wallbox pre dva elektromobily je vybavený certifikovaným elektromerom. Môžete ho umiestniť buď na stenu, alebo na samostatný stojan, pričom je pripravený na zapojenie do siete s dynamickým riadením zaťaženia aj do systému na správu nabíjačiek. Benefitom je robustná konštrukcia a prehľadný LCD displej. Elektromobil nabije výkonom 3,7 – 22 kW.
Získajte výhodnejšiu cenu
Plánujete inštaláciu wallboxu u seba doma alebo vo firme? SSE vám pomôže tak s výberom vhodného typu, ako aj so samotnou inštaláciou. Pre domácnosti navyše SSE ponúka niekoľko zaujímavých zliav. Ak si zakúpite nabíjaciu stanicu od SSE, môžete získať zľavu na dodávku elektriny v nízkej tarife pri sadzbe DD4 vo výške 11 %, pri sadzbách DD5 a DD6 vo výške 5 %.
Nabíjačku na elektromobil už vlastníte, ale nekúpili ste ju od SSE? Stále môžete získať 6 % zľavu z ceny dodávky elektriny v nízkej tarife pri sadzbe DD4 a 3 % pri sadzbách DD5 a DD6. Poraďte sa s odborníkmi v SSE a oni pre vás nájdu to najlepšie riešenie.