Naučiť deti, ako sa správať úsporne k energiám, prinesie nielen výhodu pre váš rodinný rozpočet, ale aj veľkú devízu do ich ďalšieho života. Správne návyky z domu získajú na celý život. Možno z každého nevyrastie nová Greta Thunbergová, ale šetrným prístupom určite každé jedno dieťa pomôže našej planéte. S nápadmi, ako ich učiť úspore, vám pomôže aj Stredoslovenská energetika a jej malý pomocník Šťukes. Z nasledujúcich tipov si určite vyberiete.
Kresliace podložky šetria lesy aj energiu
Kreslenie na papier je určite zábava, ale niekedy nemusia byť všetky detské kresby hodné papiera. Na takýto účel je skvelé používať kresliace podložky, ktoré sa dajú stierať. Existujú aj takéto knižky, ktoré si môže dieťa pokresliť a keď bude chcieť výtvory prekresliť, tie staré zotrie. Ušetríte tak množstvo papiera. A papier, to nie sú len stromy, ktoré zachránite. Ale na tonu recyklovaného papiera sa spotrebuje 1290 kWh elektriny a 15 metrov kubických vody.
Zoznámte deti so Šťukesom
Šťukes nie je len kreslený vypínač či projekt spoločenskej zodpovednosti SSE. Šťukes je ozajstný pomocník každého rodiča. Pomocou hravých nápadov vedie deti k šetreniu energií. Jeho tri náučné videá si môžete pozrieť s deťmi a okamžite tak preniesť z kreslenej rozprávky do vášho života tipy, ako hravo šetriť energie. Štukes skamaráti deti s radiátorom a naučí ich, ako sa o neho starať, aby bol spokojný a nemíňal zbytočne veľa peňazí. Ďalší mini príbeh rozpovie, ako môže vaša žiarovka Svetluška žiariť šťastím a tešiť sa dlhej životnosti. A keď riešite rébus, ako deti naučiť šetrne využívať chladničku, aj s tým pomôže kamarát Šťukes. Vysvetlí deťom, že najprv treba premýšľať a potom otvárať. A my len dodáme, že na ochladenie teplého vzduchu, ktorý vnikne do chladničky už počas krátkeho otvorenia, je potrebné toľko energie, ako spotrebuje 60-wattová žiarovka za 10 minút. Ak takto otvoríte chladničku desaťkrát denne, ľahko vypočítate, koľko by ste mohli svietiť.
Dlhšie na konzole? Díky mama
Treba pamätať na to, že šetrič obrazovky vlastne nešetrí žiadnu energiu. V prípade televízora, počítača či hernej konzoly v takzvanom standby režime, môže spotrebič „pojedať“ len o 30% energie menej, ako keď je využívaný a zapnutý. Preto ak dieťa spotrebič nevyužíva, naučte ho vypínať zariadenie. Napríklad aj tým, že za ušetrenú energiu sa môže dlhšie hrať na konzole, pretože energiu nenechalo spotrebovať nadarmo.
Čistíš zuby – vypni vodu
Nejde len o to, naučiť deti správne si čistiť zuby, ale robiť to efektívne. Je dôležité naučiť deti, aby si vodu na vypláchnutie úst napustili do pohárika a zatvorili kohútik. Ak bude voda tiecť počas čistenia, môže to rozpočet stáť až 15 litrov vody pri každom umývaní zubov. Ak sa zuby umývajú trikrát denne, za mesiac by ste z toho napustili aj záhradný bazénik.
Zahrajte sa na šetrenie
Kúrenie a vetranie sú ako noc a deň - ak miestnosti vládne jeden, nevstupuje do nej druhý. Tak naučíte dieťa veľmi rýchlo postupovať správne aj pri vetraní v zime. Vhodné je nárazové vetranie, ktoré zabezpečí rýchlu výmenu vzduchu. Nikdy nenechávajte okno odchýlené pri zapnutom kúrení. Ak studený vzduch prúdi na radiátor, ten nevypne termostat a teplo uniká von.
Skvelé hry, motivujúce k šetreniu, nájdete aj na stránke projektu Slovenskej energetiky s názvom Šťukes.
Upozorni rodičov za odmenu
Najlepší spôsob ako deti niečo naučiť, je motivovať ich. A treba priznať, že aj my dospelí máme v sporení energie značné rezervy. Deti sa veľmi rýchlo učia, a tak môžete zo svojej ratolesti spraviť malého energetického policajta. Ak si všimne, že plytváte energiou, zbytočne ste svietili, nevypli ste svetlo, alebo nechali pustenú vodu, nech vás upozorní. Dostane malú odmenu a navyše sa hravou formou naučí šetriť. Ďalšie tipy na motiváciu deti k úspore energie nájdete aj v brožúre Šťukes – Ako hravo šetríme energiu.