Princíp, na ktorom funguje fotovoltika, teda fotoelektrický jav, ako prvý vysvetlil v roku 1905 Albert Einstein. O 16 rokov neskôr vďaka tomu získal aj Nobelovu cenu za fyziku. Dodnes sa jeho objav využíva pri viacerých technológiách – vrátane fotovoltických panelov.
Prvé využitie bolo vo vesmíre
Nasledovali desaťročia snáh o využitie solárnej energie, funkčný fotovoltický článok sa však podarilo vyrobiť až v roku 1954. Jeho účinnosť premeny slnečnej energie na elektrickú sa pritom pohybovala iba okolo 6 %.
Využitie našiel pri napájaní družíc na obežnej dráhe Zeme. Mimo atmosféry totiž solárne panely zachytávali viac slnečného žiarenia. Prvou takto napájanou družicou bola Vanguard I, v preklade Predvoj I, ktorú vypustili na orbitu 17. marca 1958.
Z kremíkovej platne do vašej domácnosti
Dnešné fotovoltické panely sú obvykle vyrobené z kremíka. Keďže je to polovodič, elektrický prúd dokáže viesť len vtedy, keď sú splnené určité podmienky. V prípade fotovoltických panelov je dôležité, aby na ne dopadali slnečné lúče. Následne v nich vznikne jednosmerný elektrický prúd, ktorý sa v meniči transformuje na striedavý. Ten potom putuje do elektrických rozvodov vo vašej domácnosti rovnako ako prúd z verejnej distribučnej siete. Vhodným doplnkom je batéria, vďaka ktorej nemusíte energiu minúť okamžite, ale napríklad večer, keď panely energiu už nevyrábajú.
Účinnosť fotovoltiky
Keďže fotovoltické panely potrebujú na výrobu elektriny slnečné žiarenie, mali by byť v ideálnom prípade orientované na juh či juhozápad a umiestnené pod správnym uhlom. Lúče slnka cez oblaky prechádzajú aj pri zamračenom počasí, takže panely dokážu vyrábať energiu dokonca aj v takomto prípade. Efektivita však bude podstatne nižšia ako pri jasnej oblohe a intenzívnom slnku.
Ušetrite vďaka slnku
Výroba vlastnej elektrickej energie formou fotovoltiky je vhodná pre každého, kto chce ušetriť a do istej miery sa osamostatniť od verejnej distribučnej siete.
V súčasnosti sú na trhu dva spôsoby riešenia fotovoltiky:
- Off-grid, keď sú fotovoltické panely jediným zdrojom elektrickej energie. Takéto riešenie sa využíva napríklad v chatách, ktoré nie sú pripojené k verejnej distribučnej sieti.
- On-grid, keď je nehnuteľnosť pripojená aj k verejnej distribučnej sieti. V čase, keď fotovoltika nedokáže vyrobiť dostatok elektrickej energie na pokrytie spotreby, môžete využívať elektrinu od svojho dodávateľa.
Vlastná fotovoltická elektráreň dokáže ušetriť značnú časť výdavkov za energie. Jeden fotovoltický panel s výkonom 225 Wp pritom ročne vyrobí na území Slovenskej republiky orientačne 180 až 240 kWh za rok. Za rok vám pritom dokáže ušetriť až do 50 % nákladov a, samozrejme, zvyšuje aj hodnotu vašej nehnuteľnosti. Výrobou elektriny zo slnečného žiarenia navyše šetríte životné prostredie a neobnoviteľné energetické zdroje.
Výhodná fotovoltika s dotáciou
Zriaďovanie fotovoltických panelov na rodinných domoch a bytovkách podporuje aj štát. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) umožňuje slovenským domácnostiam, v rámci projektu Zelená domácnostiam II, získať finančný príspevok na fotovoltické zariadenie s výkonom do 10 kW. O podporu formou poukážky na inštaláciu malých zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energií sa môžu uchádzať nielen rodinné, ale aj bytové domy už od roku 2019. Konkrétne možnosti dotácie sa odvíjajú od viacerých individuálnych parametrov.
Fotovoltika od SSE
Ak si chcete celý proces žiadosti o dotáciu zjednodušiť, môžete sa obrátiť na Stredoslovenskú energetiku. Odborníci zo SSE vám pomôžu vo všetkých bodoch procesu – od obhliadky nehnuteľnosti po navrhnutie najvýhodnejšieho riešenia šitého na mieru, takisto s prípadným vybavením dotácie, ako aj s odovzdaním hotového riešenia. Vy sa nemusíte takmer o nič starať a môžete si už len užívať úsporu a nezávislosť, ktorú vám vaše moderné fotovoltické panely poskytnú.