O ochrane životného prostredia sa hovorí po celom svete už dlhé desaťročia, nie je to žiadna novinka ani „rýchlokvasený“ módny trend. Mimochodom, všimli ste si, že uvažovanie o životnom prostredí sa nám už dávno nespája len s obrázkami anonymných dymiacich továrenských komínov, igelitiek plávajúcich v oceánoch a rúbania dažďových pralesov? Že to už akosi podvedome vnímame bližšie k sebe? Cez vlastné domácnosti, svoje okolie, osobné i rodinné návyky...
Milióny domácností, milióny spôsobov
Pre stále sa zväčšujúcu skupinu slovenských domácností je ochrana životného prostredia dôležitou témou, pre mnohých je už aj prirodzenou súčasťou ich každodennosti. Ochrana životného prostredia je pritom taká mimoriadne pestrá a multidisciplinárna téma, že aj spôsobov, ako k nej pristupovať, môže byť obrovské množstvo. Tu sú niektoré z nich:
Recyklovanie a minimalizovanie odpadu
Hoci pomaly, ale predsa len rastie napríklad podiel domácností, ktoré zodpovedne pristupujú k vyprodukovanému odpadu. Neznamená to, že ho len dôsledne separujú, ale aj to, že ho minimalizujú alebo mu nedovolia vznikať vôbec. Dobre si premyslia kúpu každej novej veci do domácnosti, pri kúpe volia ekologické produkty, nakupujú pokiaľ možno bez zbytočných obalov, uprednostňujú opravy pred vyhodením, darujú na opätovné využitie, recyklujú, vyrábajú „zo starého nové“, kompostujú biologický odpad.
Úsporné spotrebiče a využívanie obnoviteľných zdrojov
Inú skupinu ľudí zaujímajú nové progresívne technológie. Nielenže sú výrazne ekologickejšie ako tie spred niekoľkých desaťročí a nezaťažujú tak životné prostredie, ale majú aj významný potenciál finančných úspor pre domácnosť. Domácností tohto typu v poslednom období významne pribúda, čoraz viac domov či bytov na Slovensku je vybavených sofistikovanými inteligentnými technológiami, ktoré zabezpečujú, aby sa nesvietilo a nevykurovalo zbytočne, aby sa neplytvalo plynom, vodou, elektrinou. Energeticky úsporné spotrebiče a priebežné online sledovanie a vyhodnocovanie vlastnej spotreby energie sú pre takúto domácnosť základ. Mnohé idú ešte ďalej a elektrinu na vlastné fungovanie si vyrábajú samy – výlučne z obnoviteľných zdrojov alebo si vyberú 100 % ekologický variant elektriny vyrobenej výrobcami zelenej elektriny na Slovensku.
Lokálne a zdravé domáce potraviny
Niekto sa na ochranu životného prostredia pozerá zasa viac cez kuchynskú optiku a dáva pozor na to, aby jeho jedlo – predtým ako skončí na tanieri – neprecestovalo polovicu zemegule v lodných kontajneroch a kamiónoch. Orientácia na domáce sezónne potraviny, uprednostnenie prírodných surovín pred priemyselne spracovanými, dôraz na podmienky chovu zvierat na mäso alebo nákup od lokálnych producentov sú vždy dobrou voľbou.
Ešte lepšie je, že aj u nás pribúda ľudí, ktorí nachádzajú záľubu v záhrade, v práci s pôdou, skúšajú si sami vyprodukovať vlastnú zeleninu, ovocie. Takéto hobby ma navyše aj pridanú hodnotu – umožní precítiť životné prostredie doslova na vlastnej koži. Žiadnemu záhradkárovi potom netreba vysvetľovať potrebu zadržiavania dažďovej vody, riziká povodní, klimatickú zmenu ani dôležitosť ochrany opeľovačov.
Je toho naozaj veľa, čo dokážeme v rámci svojej domácnosti pre ochranu životného prostredia urobiť, možnosti sú takmer neobmedzené. Každá domácnosť – aj každý jej člen – si môže nájsť svoju osobnú cestu, ako bude životné prostredie chrániť.
Či sa už rozhodnete pre jednoduchú výmenu starých žiaroviek za úsporné LED-ky, príležitostné nahradenie auta verejnou dopravou, nákupy v second-hande alebo pre susedskú brigádu na vyčistenie brehov miestneho potoka, všetko má svoju environmentálnu hodnotu!
Veď známy výrok hovorí, že cieľom by nemala byť „jedna dokonalá snaha“ o ochranu prírody, ale bude stačiť, ak sa o to budú milióny ľudí snažiť nedokonalo.
Rady a tipy na úspory v domácnosti a viac o riešeniach, ktoré súvisia s energiami a vďaka ktorým môže aj vaša domácnosť prispieť k ochrane životného prostredia, nájdete na našej stránke: