V dnešnej dobe by už aj malé deti mali ovládať aké-také zásady šetrenia energiou. S ich výukou sa dá začať prakticky hocikedy, no platí, že čím skôr, tým lepšie. Existuje zopár skvelých tipov pre rodičov, ktoré z tejto energetickej školy spravia hru.
Každý deň používame väčšinu energie bez toho, aby sme si to uvedomovali. Zvykli sme si na nejaký štandard a dostupnosť elektrickej energie berieme ako samozrejmosť. Pripravili sme pre vás SSEdem tipov, aby ste svojim deťom ukázali, ako ľahko sa dá šetriť energiami a pritom chrániť našu planétu.
- Kratšie sprchy
V teplej vode sa dá dlho máčať, no v skutočnosti je dosť energeticky nákladné, kým sa naplní ohrievač a voda sa zohreje. Na to, aby ste naplnili vaňu, potrebujete v priemere 95 litrov teplej vody, na osviežujúcu rýchlu sprchu len sedem. Spravte z toho hru a súťažte o najrýchlejšiu sprchu. Nielen sa zabavíte, ale aj ušetríte.
- Raňajky a večere bez šťavy
Pripravte si jedlo bez použitia elektriny. Jeseň je skvelým obdobím na rôzne ovocné misy či šaláty, kde použijete to, čo sa vám na záhradke urodilo. Nemusíte len stáť pri hrncoch a aj takto viete deti čo-to naučiť o energetickej šetrnosti.
- Zhasínajte svetlá, ak nie ste v miestnosti
Naučte deti, aby nenechávali zbytočne zapnuté svetlá v kúpeľni alebo na chodbe. Toto je dobrý začiatok, ako viete ovplyvniť spotrebu energií na osvetlenie. Pokračovať môžete výmenou starých žiaroviek za nové úsporné LED osvetlenie. Keď vymeníte všetky žiarovky v domácnosti za moderné s patentovanou kryštálovou technológiou, môžete tak ušetriť až 90 % celkovej elektrickej energie na svietenie a euro k euro poputuje každý mesiac pekne do pokladničky.
- Dlhšie na konzole? Díky mama
Treba pamätať na to, že šetrič obrazovky vlastne nešetrí žiadnu energiu. V prípade televízora, počítača či hernej konzoly v takzvanom standby režime môže spotrebič „pojedať“ len o 30 % energie menej, ako keď je využívaný a zapnutý. Preto ak dieťa spotrebič nevyužíva, naučte ho vypínať zariadenie. Napríklad aj tým, že za ušetrenú energiu sa môže dlhšie hrať na konzole, pretože energiu nenechalo spotrebovať nadarmo.
- Čistíš zuby – vypni vodu
Nejde len o to, naučiť deti správne si čistiť zuby, ale robiť to efektívne. Je dôležité naučiť deti, aby si vodu na vypláchnutie úst napustili do pohárika a zatvorili kohútik. Ak bude voda tiecť počas čistenia, môže to rozpočet stáť až 15 litrov vody pri každom umývaní zubov. Ak sa zuby umývajú trikrát denne, za mesiac by ste z toho napustili aj záhradný bazénik.
- Zahrajte sa na šetrenie
Kúrenie a vetranie sú ako noc a deň – ak miestnosti vládne jeden, nevstupuje do nej druhý. Tak naučíte dieťa veľmi rýchlo postupovať správne aj pri vetraní v zime. Vhodné je nárazové vetranie, ktoré zabezpečí rýchlu výmenu vzduchu. Nikdy nenechávajte okno odchýlené pri zapnutom kúrení. Ak studený vzduch prúdi na radiátor, ten nevypne termostat a teplo uniká von.
- Zbytočne neotvárajte chladničku
Len teraz ste dovečerali a hladné krky už nakúkajú do chladničky? Naučte ich, že každé otvorenie dverí znamená výmenu chladného vzduchu v chladničke za teplý z miestnosti a že pri zbytočnom otváraní spotrebujete veľa energie, aby sa následne ochladila. Zvýšenie počtu otváraní chladničky má výrazný vplyv na celkovú spotrebu elektriny. Po nákupe spolu poukladajte prehľadne potraviny do chladničky alebo mrazničky, aby vedeli, čo kde je, a nebolo nutné dvere na dlhší čas otvárať. A len mimochodom – teplé a horúce potraviny do chladničky nepatria, nechajte ich najskôr vychladnúť.