Bez elektrickej energie si už život nevieme predstaviť. Nečítali by sme bez nej tento text, nezapli internet, nenabili mobil a prakticky by sme sa nedostali ani do práce. Elektrická energia je parou 21. storočia. Avšak môže byť čistejšia aj lacnejšia ako ju poznáme dnes? Národný program Zelená domácnostiam II, do ktorého sa zapojila aj Stredoslovenská energetika (SSE), má jednoznačnú odpoveď: určite áno!
„Detoxikujme“ elektrinu
Elektrinu možno prirovnať ku krvi modernej civilizácie, pretože reálne by sme bez nej dnešný život nedokázali žiť. Atómové a tepelné elektrárne sú stále najdominantnejším zdrojom energie, no do veľkej miery našu Zem dlhodobo znečisťujú splodinami. Pozrime sa teda radšej na zelenú energiu, ktorá je voľne dostupná a obnoviteľná. Nemusíme pritom ísť do žiadnej budúcnosti, pretože hovoríme o zariadeniach, ktoré môžu už dnes vyrábať energiu aj u vás na záhrade.
Fotovoltika funguje aj pod mrakom
Astronómovia vedia, že Slnko raz zhasne. Spolu s ním skončí aj naša civilizácia. No netreba robiť paniku, svietiť bude ešte najbližších 20 miliárd rokov a je zdrojom krásnej, čistej energie. Aj keby sme používali len solárnu energiu, netreba sa obávať, že zo Slnka ubudne.
Solárna energia je skvelým riešením, ktoré zužitkujú aj fotovoltické panely. Vďaka nim je možné získať energiu skutočne zadarmo, tak, ako opálenú pokožku počas leta. Vedeli ste, že fotovoltické články poháňajú aj vesmírne družice?
Najväčší výkon technológia dosiahne pri priamom slnečnom žiarení. No elektrinu na dennú prevádzku spotrebičov či na ohrev vody získate aj vtedy, keď bude zamračené. Pokiaľ máte dostatočne veľkú plochu strechy a je orientovaná na juhozápad, tak sú panely pre vás vhodným a jednoduchým riešením bez akejkoľvek potreby údržby. Montáž fotovoltickej elektrárne trvá maximálne 1 deň a pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť krátke video.
V prípade, že vyrobenú energiu nedokážete spotrebovať okamžite v čase výroby, SSE ponúka riešenie s akumuláciou elektriny, ktorá sa ukladá v batériách pre neskoršie využitie.
S batériami funguje fotovoltický systém ako záložný zdroj energie, čím zabezpečuje bezpečný chod spotrebičov pri prípadnom výpadku. Vďaka Stredoslovenskej energetike si dokonca dnes môžete zaobstarať fotovoltické panely s dotáciou 1500 eur.
Solárna energia z vesmíru
So slnečnou energiou sú veľké plány. V roku 2050 sa totiž očakáva, že solárne panely by už nemuseli byť umiestnené len na Zemi, ale dokážu lietať na obežnej dráhe okolo Zeme. Následne by prenášali energiu na Zem pomocou technológie mikrovĺn. Sci-fi? Ktovie. Dovtedy môžete využiť napríklad solárne panely na ohrev vody v bežnej domácnosti. Slnečné kolektory absorbujú slnečné žiarenie a využijú ho na ohrev teplonosnej tekutiny cirkulujúcej vnútri. Ak sa vám solárny kolektor pozdáva ako vhodný doplnok k energetickému zdroju v domácnosti, tak môžete využiť dotáciu SSE na panely v sume až 1500 eur. Ak máte na záhrade bazén, vyhrievanie cez solár je určite výhodnejšie riešenie.
Biomasa budúcnosti vyčistí aj vodu
Dnes sa biomasa – väčšinou drevné zvyšky, používa na spaľovanie a výrobu tepla. Budúcnosť sa však pozerá aj iným smerom, k živej biomase. Už teraz vedci vyvíjajú biotechnológiu, schopnú produkovať riasy, z ktorých sa bude vyrábať vysoko energetický olej a bionafta, etanol a ďalšie palivá. Navyše, takýmto riasam sa darí aj v kontaminovanej vode v baniach. Okrem výroby paliva sa teda bude čistiť aj voda. Kým si však takúto multifunkčnú čističku umiestnite namiesto septiku, môžete využiť kotol na drevnú biomasu.
Dnešné kotly na biomasu sú plnohodnotným zdrojom energie, určeným na úsporné a ekologicky šetrné vykurovanie. Dokážu plne pokryť nároky na výrobu tepla a teplej vody v domácnosti. Spaľujú biomasu vo forme peliet, brikiet, štiepok, alebo kusového dreva so systémom splyňovania. Ak sa rozhodnete pre tento typ úspory životného prostredia, môžete dostať dotáciu až 1500 eur.
Zelenšia energia za menej peňazí
Stredoslovenská energetika podporuje zelenú energiu aj v rámci národného projektu Zelená domácnostiam II. Vďaka nemu môžu domácnosti, ktoré inovujú svoje príbytky o generátory čistej energie, dostať dotácie v celkovej sume až 48 miliónov eur.
Slovenské domácnosti môžu jednotlivo získať dotácie na inštaláciu zariadení produkujúcich energiu z obnoviteľných zdrojov až do výšky 3400 eur. Požiadať môžu o ňu všetky domácnosti mimo Bratislavského kraja, pričom sa predpokladá podpora až pre 21 tisíc inštalácií v domácnostiach do roku 2023.