Na Slovensku máme podľa sčítania z roku 2021 1 234 592 rodinných domov. Mnohé z nich pritom majú pol storočia či viac. Približne po dvoch až troch desaťročiach používania je rekonštrukcia domu v podstate nevyhnutnosťou. A hoci je neraz finančne a časovo náročná, v konečnom dôsledku dokáže výrazne zvýšiť hodnotu celej nehnuteľnosti. Na ktoré veci sa pri nej zamerať?
Najčastejšie problémy starších domov
Pri plánovaní rekonštrukcie treba posúdiť celkový stav nehnuteľnosti a zhodnotiť, čo všetko je vhodné upraviť. Zamerať sa treba najmä na tieto oblasti:
Vlhkosť – predstavuje nielen estetický problém, ale môže mať aj negatívne účinky na zdravie. Dôležité je najmä zistiť príčinu a odstrániť ju, aby sa situácia opäť neopakovala v už zrekonštruovanom príbytku.
Unikajúce teplo – ak ešte nemáte zateplený dom, je čas nad tým pouvažovať. Ceny zatepľovacích materiálov síce v poslednom čase stúpli, z dlhodobého hľadiska sa však tento krok vyplatí. Ak ešte váhate, možno vás presvedčí kalkulačka tepelných strát.
Okná a dvere – tesnenie okien a dverí súvisí s predchádzajúcim bodom. Môžete ich buď vymeniť za nové, alebo dať odborníkom nastaviť tak, aby lepšie dosadali.
Strecha – dajte posúdiť stav krovu, aby ste zistili, či treba vymeniť aj ten alebo postačí výmena krytiny, prípadne je v takom stave, že najbližšie dve desaťročia výraznú opravu zrejme nebude potrebovať.
Podlahy – najmä ak sú drevené a mohli by byť napadnuté škodcami.
Rozvody – tie elektrické by ste mali dať skontrolovať, najmä ak často vyhadzujú poistky, iskria zásuvky alebo majú viac ako 25 rokov. Zamerať sa treba aj na rozvody vody, vykurovania a plynu.
Kotol – podľa údajov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry spáli kondenzačný kotol približne o 15 % menej plynu ako staré modely a pracuje efektívnejšie. Ušetriť vďaka nemu môžete až 30 % nákladov na plyn a celý proces výmeny je vďaka odborníkom v SSE veľmi jednoduchý. Poradia vám, ktorý kotol je pre vás najvhodnejší, postarajú sa o demontáž aj montáž nového kotla, ako aj o úpravu komína a správu o odbornej prehliadke.
Obnoviteľné zdroje energie – sú nielen ekologické, ale získate vďaka nim aj nezávislý zdroj energie a ušetríte.
Rekonštrukcie podporí aj štát
Ak sa chystáte na veľkú rekonštrukciu, pripravte si minimálne 20 000 eur. Do rozpočtu zahrňte aj rezervu okolo 20 percent. Vždy je lepšie, keď vám peniaze ostanú, ako keby vám mali chýbať na dokončenie. Aj keď na prvý pohľad môže táto suma pôsobiť odstrašujúco, investovať do domu sa oplatí. Nielenže zvýšite jeho hodnotu a komfort svojho bývania, ale zároveň nasledujúce roky ušetríte na energiách. Náklady na rekonštrukciu pritom nemusíte znášať sami.
Štát do roku 2026 podporí obnovu desaťtisícov starších rodinných domov, a to sumou až do výšky 19 000 eur na jeden dom. Majitelia nehnuteľností môžu príspevok využiť napríklad na výmenu okien, inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie alebo zateplenie. Práve tieto dve posledné položky sú z hľadiska šetrenia financií najdôležitejšie.
Fotovoltické panely alebo solárne kolektory?
Spomínaný príspevok môžete využiť aj na inštaláciu solárnych kolektorov či fotovoltických panelov. Využívanie takejto energie je nielen ekologickejšie, ale môžete vďaka nim aj ušetriť a zvýšite cenu svojho domu. Ktorú možnosť si vybrať?
Princíp oboch typov panelov je rovnaký – využívajú slnečné žiarenie na vytvorenie využiteľnej energie. Kým solárny kolektor slúži výlučne na ohrev vody, fotovoltický panel funguje na princípe premeny slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Tú potom môžete v domácnosti využívať na chod bežných spotrebičov. Vyrátať si návratnosť, ako aj úsporu pri fotovoltických paneloch práve pre vašu domácnosť môžete vďaka špeciálnej kalkulačke.
Alebo by ste chceli návrh fotovoltického systému do pár minút? Vyskúšajte novú online aplikáciu a navrhnite si fotovoltiku priamo na svojej streche. Odborníci zo SSE vám poradia a odporučia systém ideálny práve pre vás.
Znížiť faktúry za energie pomôže aj tepelné čerpadlo
Zaujímavou možnosťou, ako ekologicky a lacnejšie vykurovať, sú aj tepelné čerpadlá, ktoré dokážu úplne nahradiť plynový kotol. V zime tak môžete vďaka nim kúriť, v lete zas priestor efektívne chladiť. Výhodou je rýchla návratnosť investície a navyše na tepelné čerpadlo dnes môžete získať príspevok až 4 370 eur. S celým procesom výberu toho správneho modelu, ako aj s inštaláciou vám pomôžu odborníci zo SSE.